imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Śmierć Elżbiety II. Karol III ogłoszony królem Zjednoczonego Królestwa

313rgfnzibb47ribfjbin6ign6itbm2z.jpg


Karol III, najstarszy syn zmarłej królowej Elżbiety II, został oficjalnie ogłoszony królem Wielkiej Brytanii i głową 14 państw Wspólnoty Narodów. 

 

Nosi tytuły: z Bożej łaski król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jego posiadłości i terytoriów, Głowa Wspólnoty, Obrońca Wiary.

Jego Królewska Wysokość

Ogłoszenie nowego króla nastąpiło przed członkami Rady Akcesyjnej Wielkiej Brytanii. W skład tego ciała wchodzą przedstawiciele Tajnej Rady, czyli najbliżsi byli i obecni współpracownicy i urzędnicy dworscy, a także Wielki Burmistrz Londynu oraz Komisarze Wspólnoty z poszczególnych, należących do niej krajów. Łącznie liczy ona nawet do 1000 osób. 

 

Rada zebrała się na razie bez nowego króla. Przewodniczący Rady poinformował o śmierci królowej Elżbiety II, oddał jej hołd, a następnie Rada ogłosiła Karola III nowym królem. Jego żona, Kamila, została tym samym królową-małżonką. 

Król Karol III: Wiem, jakie dziedzictwo i obowiązki na mnie spadają

W drugiej części dzisiejszego wydarzenia Karol III spotkał się z Radą, by złożyć przysięgę. – Jest to mój przykry obowiązek, żeby ogłosić śmierci królowej, mojej matki – rozpoczął Karol III. – Nawet w żałobie jesteśmy wdzięczni za jej pełne poświęcenia życie – dodał.  

 

– Wiem, jakie dziedzictwo i obowiązki na mnie spadają. Podejmując tę odpowiedzialność, będę starał się podążać za inspirującymi przykładem, by stać na straży konstytucji, zapewniać pokój, harmonię i dobrobyt dla naszych obywateli i dla wspólnoty wszystkich narodów – mówił Karol III.

 

ZOBACZ: Elżbieta II nie żyje. Banknoty z wizerunkiem zmarłej królowej pozostaną w użyciu

 

Korona brytyjska jest dziedziczna, po śmierci aktualnego monarchy przechodzi natychmiast na jego potomka. W brytyjskiej tradycji zwykle na najstarsze dziecko (córkę lub syna). 

 

Dotychczasowy książę Walii, wraz z tytułem króla Zjednoczonego Królestw,a staje się głową Kościoła Anglii. Kolejnym etapem wstąpienia na tron jest koronacja. Nie ma określonego sztywno terminu i nie następuje ona natychmiast, lecz zazwyczaj około roku po objęciu tronu. 

laf/ml/anw/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment