imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Słowacja. Media publiczne do likwidacji. Opozycja opuściła salę

000JCO14JHTP10YT-C461-F4.jpg


Przed siedzibą parlamentu Słowacji protestowali pracownicy likwidowanej instytucji. Opozycja opuściła salę po debacie i przed głosowaniem –  jej ocenę sytuacji podziela komitet strajkowy pracowników i współpracowników RTVS.

Na miejsce likwidowanej struktury ma powstać Słowacka Telewizja i Radio (STVR).

Słowacja. Likwidacja publicznych mediów

Minister kultury Martina Szimkoviczova, uzasadniając ustawę przed parlamentarzystami, twierdziła, że RTVS stopniowo traciła obiektywizm i brakowało w niej równowagi opinii.

Dwukrotnie przywołała przykład Polski i podjętych przez Sejm po wyborach 15 października 2023 roku decyzji, odnośnie mediów publicznych i zauważyła, że wówczas na Słowacji nie odzywały się głosy o naruszeniu demokracji.

Ustawa o STVR, tak jak zmiany w słowackim prawie karnym, należy do tych kroków rządu Roberta Ficy, które wywołały silny konflikt między koalicją rządzącą a opozycją.

Słowacja bez mediów publicznych? Fala komentarzy

Projekt zmian w mediach publicznych na Słowacji sprowokował też wielokrotnie powtarzane demonstracje antyrządowe. Marsz protestacyjny dziennikarzy i pracowników RTVS przeszedł w czwartek popołudniu z siedziby radia do gmachu parlamentu.

Opozycja zwraca uwagę, że ustawa o RTVS jest początkiem procesu “orbanizacji” rynku medialnego i ostrzega, że podobnie jak na Węgrzech niezależność mogą stracić także media prywatne.

Wymieniana jest w tym kontekście największa prywatna stacja TV Markiza, w której doszło do sporu między dziennikarzami a kierownictwem redakcji publicystyki i informacji. 

Według słowackich mediów redaktorzy popularnego dziennika “Pravda” również skarżą się na ingerencję kierownictwa w ich pracę.

”Lepsza Polska”. Prof. Piątkowski o kryzysie migracyjnym: Waszyngton patrzy z uznaniem na Polskę/Polsat News/Polsat News


Source link

Leave a Comment