imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Serbia. Niespełna 14-letni chłopiec zabił dziewięć osób w szkole. Miał listę

r7zrsbd1hd9hyeudsthyyva4d1nk183a.jpg


Dziewięć osób nie żyje – ośmioro dzieci i dorosły – po strzelaninie, do której doszło w Belgradzie. Niespełna 14-letni sprawca sam zadzwonił na policję i powiedział co zrobił. Nad planem ataku pracował miesiąc, miał też listę osób, które chciał zabić. Nastolatek trafi do zakładu psychiatrycznego. Aresztowano jego rodziców.

Nastolatek zabił w szkole w centrum Belgradu ośmioro uczniów – siedem dziewczynek i chłopca – oraz woźnego. Rannych zostało siedem osób. Zamachowiec zdobył broń w mieszkaniu swojego ojca, w swojej torbie miał też cztery koktajle Mołotowa – wyjaśniła policja.

 

ZOBACZ: USA: Strzelanina na imprezie. Są ofiary śmiertelne i ranni

Policja: Plan jak z gry czy horroru

– Jego plan wyglądał jak z gry komputerowej czy horroru, był szczegółowy i dokładny, wszystko było oznaczone cyframi, łącznie z dziećmi, które chciał zabić – dodał Veselin Milić z serbskiej policji.

 

 

Zamachowiec – oświadczyła policja – otworzył ogień od razu po wejściu do szkoły. Po ostrzelaniu woźnego, pracownicy szkoły oraz zgromadzonych wokół wejścia do budynku dzieci, udał się w stronę pomieszczenia, gdzie odbywała się lekcja historii jego klasy. Tam zaczął strzelać do nauczycielki oraz swoich koleżanek i kolegów.

 

 

– Po wszystkim wyszedł na podwórko szkoły i zadzwonił na policję, przedstawił się jako Kosta Kecmanović i powiedział, że strzelał do większej liczby osób – powiedział Milić.

Za strzelaninę odpowie ojciec chłopca

Minister spraw wewnętrznych Serbii Bratislav Gaszić poinformował, że zatrzymano ojca 14-latka. Ojciec i syn razem ćwiczyli strzelanie.

Serbski minister podał, że ojciec posiadał broń w pełni legalnie. – Ojciec chłopaka twierdzi, że oba jego pistolety były schowane w zamkniętym na szyfr sejfie. Jasne jest zatem, że dziecko znało szyfr i w ten sposób zdobyło broń i amunicję – oświadczył Gaszić. Dodał, że ojciec z synem razem trenowali strzelanie i “przeciwko ojcu podjęte zostaną niezbędne kroki”.

 

Serbska prokuratura poinformowała w oświadczeniu dla agencji prasowej Tanjug, że za strzelaninę odpowie ojciec chłopaka, bo nastolatek nie ukończył jeszcze 14 lat, co według serbskiego prawa oznacza, że nie może odpowiadać karnie. 

 

Prezydent Serbii Aleksandar Vucic podał wieczorem, że nastolatek zostanie umieszczony w zakładzie psychiatrycznym. Vucic dodał, że aresztowano także matkę chłopaka.

 

W Serbii ogłoszono trzydniową żałobę. W szpitalach przebywa obecnie sześcioro uczniów i nauczycielka. 

pgo/ Polsatnews.pl/PAP/Reuters

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment