imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Sensacyjne zakończenie roku | PAP MediaRoom portal.

DOC.20201120.37750674.1.jpg


100 mln złotych. To łączna wartość dzieł sztuki, które tylko w niespełna dwóch ostatnich miesiącach tego roku pojawią się na aukcjach w DESA Unicum. To aż 1/3 tego, ile wyniósł obrót całego rynku sztuki w Polsce w 2019 roku (blisko 300 mln zł). Pojawi się po raz pierwszy wybitny, wart nawet 6 mln złotych, obraz Tamary Łempickiej, najdroższego polskiego artysty w historii i trzeciej najdroższej artystki na świecie. W tym roku na aukcji w Nowym Jorku jej obraz sprzedał się za rekordowe 82 mln złotych. Absolutnym hitem będzie również unikatowa rozeta Wojciecha Fangora. Podobna praca została dwa lata temu sprzedana za niemal 5 milionów złotych, bijąc tym samym rekord ceny zakupu obrazu w Polsce. Dzieło „M22”, które pojawi się na aukcji, może być warte nawet 7 milionów złotych. Blisko 3 mln zł jest warta z kolei pięćdziesięciodukatówka z 1621 roku, która już 30 listopada pojawi się na aukcji numizmatyków. To najdroższa moneta, jaka kiedykolwiek była sprzedawana w Polsce.

To wydarzenie roku na polskim rynku sztuki. Warte 100 mln złotych najwybitniejsze dzieła pojawią się na aukcjach w DESA Unicum na przełomie listopada i w grudniu. Pokazane zostaną dzieła sztuki współczesnej i dawnej, a także biżuteria, monety i młoda sztuka.

Jednym z najważniejszych dzieł, które pojawi się na aukcji Sztuka Dawna 10 grudnia, będzie obraz Tamary Łempickiej. Jej prace mają w swoich kolekcjach takie gwiazdy jak Madonna, Barbra Streisand czy Jack Nicholson. Rekordowa cena za jej obraz wynosi 82 mln zł. Wcześniej najdroższą pracą była „La tunique rose” sprzedana w Sotheby’s za 52 mln zł. W październiku tego roku, za obraz przedstawiający dwie nagie kobiety, zapłacono blisko 36 mln zł. W DESA Unicum zaprezentowane zostanie jej dzieło „Czytająca I” z około 1951 roku. Bywalcy nowojorskiego salonu Łempickiej uznawali dzieło za jej krypto-autoportret. Przedmioty zgromadzone na obrazie wokół pogrążonej w lekturze dziewczyny dokładnie odzwierciedlają wyposażenie mieszkania artystki – charakterystyczny kinkiet z lustrem, masywny mahoniowy kabinet i krzesła z cytrynową tapicerką.

Na aukcji Sztuka Dawna zaprezentowane zostanie także najcenniejsze dzieło Tadeusza Makowskiego „Dzieci i zwierzęta (Jardin d’acclimatation)”. To może być rekord na pracy tego artysty, jej wartość bowiem szacowana jest nawet na 3 mln zł. Obraz prezentowany był po raz pierwszy w 1928 roku w galerii Berthy Weill, słynnej paryskiej galerzystki, która jako pierwsza odkryła Pabla Picassa i wypromowała Amedeo Modiglianiego. Niezwykle ciekawe są również dwa wybitne dzieła, uważane przez dekady za zaginione. Pierwsze z nich to praca Artura Grottgera „Walka” z 1864 roku. Drugim dziełem jest cykl rysunków, będących pierwszymi ilustracjami do książki „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza. Autorem tych prac był Juliusz Kossak. Zaprezentowane zostanie także najwybitniejsze dzieło Bolesława Cybisa „Boże Narodzenie w Łowiczu”. Druga sesja aukcji Sztuka Dawna odbędzie się 17 grudnia. Pojawią się na niej prace m.in. Meli Muter i Mojżesza Kislinga.

Z kolei jednym z najciekawszych dzieł na aukcji Sztuka Współczesna jest dzieło „M22” Wojciecha Fangora. Praca to jedna z zaledwie trzech rozet stworzonych przez wybitnego artystę. Hipnotyzujący obraz pulsujący kolorem to niesamowite połączenie przeciwstawnych barw, które tworzą wzrokową iluzję. Obok dzieła Fangora w DESA Unicum po raz pierwszy pojawią się również ikoniczne instalacje autorstwa najważniejszych polskich twórców. Wśród nich aż dwie prace Romana Opałki. Jego program artystyczny to jedno z najważniejszych dzieł konceptualizmu. Każdy wchodzący w skład jego twórczości „Detal” złożony jest z trzech elementów: wielkoformatowych płócien o ujednoliconych wymiarach 196 × 135 cm, zwanych obrazami liczonymi, nagrań audio, na których artysta rejestrował na taśmie magnetofonowej recytowane na głos kolejne liczby oraz fotograficznych autoportretów. Sztuka współczesna prezentowana będzie aż w 3 odsłonach: 26 listopada i 3 grudnia. Pojawią się na nich również prace takich twórców jak m.in. Jerzy Nowosielski, Tadeusz Kantor czy Teresa Tyszkiewicz.

Na aukcji Biżuteria Kolekcjonerska 7 grudnia pojawi się naszyjnik kultowej firmy Tiffany&Co, wisiorek Fabergé oraz ponad 120 innych, najlepszych przykładów sztuki jubilerskiej, w tym również komplet biżuterii w typie Cartier z brylantami i niebieskimi topazami. Z kolei 30 listopada odbędzie się aukcja monet. Zlicytowana zostanie najdroższa moneta w kraju – pięćdziesięciodukatówka z 1621 roku warta blisko 3 mln zł, w największym domu aukcyjnym DESA Unicum, przy Pięknej 1A w Warszawie. Licytować można online, telefonicznie, przez aplikację lub zlecenia stałe. Aukcje oglądać można na żywo w kanałach social media DESA Unicum.

DESA Unicum to lider rynku sztuki w Polsce. W tym roku zajęła 9 pozycję w rankingu największych domów aukcyjnych Europy według raportu badającej rynek nowojorskiej firmy Artnet.

https://desa.pl/pl/

Źródło informacji: DESA Unicum

 


Source link

Leave a Comment