imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Sejm: Protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Na nowo okupują korytarz

ybrpdq2xwnnczmi3ybuf323pgqix71tv.jpg


Protestujący chcą wprowadzenia nowego świadczenia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów

– Walczymy, aby procedowanie projektu o rencie socjalnej było na tym posiedzeniu parlamentu – zadeklarowała Iwona Hartwich, posłanka KO i liderka protestujących osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Zapowiadają oni, że będą okupować sejmowy korytarz tak długo, aż posłowie zajmą się propozycją nowej renty.

Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie wznowili protest pod hasłem “Chcemy godnie żyć”. Pojawili się w Sejmie, gdzie zamierzają okupować korytarz. Na czele grupy stanęła Iwona Hartwich, od 2019 roku posłanka KO, która pięć lat temu również była liderką protestu.

 

Parlamentarzystka przedstawiła obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej. Jak stwierdziła, pod tą propozycją zmian w prawie podpisało się prawie 200 tysięcy osób, a izba niższa powinna ją rozpatrzeć na najbliższym posiedzeniu. Obrady rozpoczynają się we wtorek.

Iwona Hartwich: Zostajemy. Wiemy, że rozpatrzeć projekt można w godzinę

Renta socjalna miałaby wynosić tyle, ile najniższe krajowe wynagrodzenie. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie zamierzają zajmować korytarz do czasu, aż posłowie nie pochylą się nad projektem. Taką formę protestu wybrali także w 2014 roku za drugiej kadencji PO-PSL, jak i w 2018 roku, gdy rząd tworzyła już Zjednoczona Prawica.

 

ZOBACZ: Malezja: Niepełnosprawni wyrzuceni z siłowni. Obsługa bała się “złej reklamy”

 

– Zostajemy. Walczymy, aby procedowanie projektu było na tym posiedzeniu parlamentu. Wiemy, że można zrobić to w nocy, w ciągu godziny – mówiła Hartwich, która następnie rozwiesiła transparenty na sejmowej balustradzie.

 

Kilkunastu protestujących rozstawiło na korytarzu stoliki, gdzie rozmawiają m.in. z dziennikarzami. Przynieśli ze sobą także pudła z podpisami obywateli popierających projekt, a na barierce wywiesili transparenty.

wka/Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment