imalopolska

najnowsze wiadomości

Technologie

Rzecznik Kremla: Rosja nie planuje ataku

the-flagpole-2877540_960_720.jpg


Celem wewnętrznych ruchów wojsk na terenie Federacji Rosyjskiej nie są przygotowania do napaści na któregoś z sąsiadów. Według rzecznika kremlowskiej władzy Rosja nie ma agresywnych planów.

Zapewnienie takiej treści złożył we wtorek Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla. Dodał przy tym, że ten sposób interpretacji wewnętrznych ruchów wojsk na terytorium Rosji nie jest właściwe ani słuszne i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Rzecznik przypomniał, że przedstawiciele służb na różnych szczeblach w Rosji niejednokrotnie już mówili, że nie zamierzają na nikogo napadać i tak samo jest w obecnej sytuacji. W opinii Pieskowa Ukraina w tej chwili przygotowuje się do rozwiązania kwestii separatystycznych tzw republik ludowych leżących w Donbasie. Oskarżył on zachód o to, iż wysyła na Ukrainę uzbrojenie oraz wojskowych instruktorów, co prowadzi do eskalacji bieżącej trudnej sytuacji, zamiast do jej łagodzenia.

Trudno jednak do końca wierzyć w te zapewnienia w kontekście pojawienia się na polsko – białoruskim przejściu granicznym w Bruzgach rosyjskiego polityka, posła do Dumy z proputinowskiej partii Witalija Milonowa, który wspólnie z przedstawicielem białoruskich władz usiłował prowokować i wyzywać strzegących granicy polskich żołnierzy i pograniczników. Wykrzykiwał, że nie są oni Chrześcijanami, skoro nie chcą wpuścić imigrantów. Świadkiem całego zajścia był Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora do spraw służb specjalnych i w jego opinii była to ewidentna prowokacja mająca przede wszystkim osłabić morale mundurowych. To się jednak nie udało, choć z pewnością dla wierzących funkcjonariuszy nie było to ani przyjemne ani łatwe doświadczenie.

Jest to tylko jeden z wielu w ostatnim czasie przykładów na to, że zapewnienia słowne Moskwy to jedno, a rzeczywiste działania Rosji w terenie to zupełnie co innego. Taka dwuznaczność rodzi chaos i dezorientację a od nich jest już tylko niewielki krok do prowokacji bądź innego rodzaju nieporozumień mogących stać się zarzewiem dużo groźniejszego konfliktu, który szybko eskaluje.


Source link

Leave a Comment