imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Ryszard Czarnecki w “Graffiti”: z Budapesztem coraz bardziej różnimy się stosunkiem do Rosji

p3us9gcxyj74z1ycfoja1rjrt3fo4ky3.png


Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto oskarżył w środę władze Ukrainy o to, że wspólnie z węgierską opozycją próbują wpłynąć na wynik zaplanowanych na 3 kwietnia wyborów w jego kraju – podaje Associated Press.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Szef MSZ Węgier oskarża Ukrainę o próby wpłynięcia na węgierskie wybory

 

W nagraniu wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych Szijjarto ogłosił, że “węgierska lewica koordynuje (swe wysiłki) z przedstawicielami rządu Ukrainy”, a Kijów próbuje przechylić wynik głosowania na Węgrzech na korzyść partii opozycyjnych.

 

Z kolei w niedzielę premier Węgier Viktor Orban powiedział, że Ukraina domaga się w istocie pełnego zatrzymania węgierskiej gospodarki.

Wojna w Ukrainie. Czarnecki: Polskę z Węgrami coraz bardziej różni stosunek do Rosji


– Słowa Szijjarto świadczą o tym, że to szczyt kampanii, bardzo mocna wypowiedź. Fidesz jest faworytem w tych wyborach, ma szanse wygrać je kolejny raz z rzędu. Myślę, że Węgrzy to (te twierdzenia – red.) rozliczą – mówił w “Graffiti” Czarnecki.

 

Dodał, że Warszawę z Budapesztem coraz bardziej różni stosunek do Rosji.

“Pomysł premiera zmniejszy szczeliny w sankcjach”

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę, że Polska będzie robiła wszystko, by odejść od rosyjskiej ropy do końca roku, i wyraził nadzieję, że w maju uda się zakończyć import węgla z Rosji. Wezwał także Komisję Europejską, by ustanowiła podatek od rosyjskich węglowodorów.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: Polska odejdzie od ropy i węgla z Rosji

 

Czarnecki był pytany, czy pomysł presji szefa rządu na Brukselę ma szansę powodzenia.

 

– Jego efektem będzie zmniejszenie szczelin jeśli chodzi o sankcje, bo one istnieją. Włosi wywalczyli sobie eksport towarów luksusowych i odzieży do Rosji, Belgia zagwarantowała sobie wyjątek w postaci dalszego eksportu diamentów z Antwerpii – wymieniał.

 

Czarnecki dodał, że największe kraje członkowskie są sceptyczne wobec uniezależniania energetycznego od Rosji.

 

– Mówią, że to proces, że trzeba stopniowo. Także w rządzie niemieckim są różnice zdań. Inaczej mówi wicekanclerz z partii Zielonych, a inaczej kanclerz Scholz. Jest szansa na zmniejszenie importu, a z czasem na jego zablokowanie, choć nacisk Zachodu na negocjacje pokojowe (Rosji z Ukrainą – red.) jest po to, by znów z Rosją handlować – zauważył europoseł.

Czarnecki: pozycja von der Leyen jest słabsza

Jego zdaniem pomysł zaproponowanego przez Morawieckiego podatku mógłby być zachętą do jak najszybszego ograniczenia importu z Rosji.

 

– Ale pamiętajmy, że pozycja Ursuli von der Leyen jest słabsza, bo jej partia przegrała w Niemczech wybory. Musi się ona teraz bardziej liczyć choćby z Polską – mówił.

 

ZOBACZ: Ursula von der Leyen: nasza współpraca z USA w dziedzinie sankcji przeciw Rosji jest wyjątkowa

 

Prowadzący program Marcin Fijołek zauważył, że embargo na rosyjską ropę spowoduje zapewne wzrost cen paliw. – Myślę, że taka kroplówka dla Rosji proponowana przez niektóre państwa, także Węgry, jest rzeczą nieskuteczną ale też moralnie wątpliwą – odparł Czarnecki.

Polityk stwierdził też, że w ostatnim czasie pozycja Polski na europejskiej arenie wzrosła i jest szansa, by polepszyć relacje z UE.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

ac/Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment