imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Ruda Śląska: Dzięki dofinansowaniu z UE mieszkania dla uchodźców z Ukrainy

1_57.jpg


Zdjęcie ilustracyjne; Fot. PE

5 mln zł ze środków Unii Europejskiej otrzyma Ruda Śląska na adaptację nieużytkowanych lokali miejskich. Powstanie w nich 28 mieszkań o charakterze socjalnym, które będą przeznaczone do tymczasowego zakwaterowania obywateli Ukrainy – poinformował ratusz. W dalszej perspektywie lokale te mają być wykorzystywane jako mieszkania o najmie socjalnym.

“Wszyscy mamy nadzieję, że rosyjska agresja na Ukrainę jak najszybciej się zakończy, a zanim to nastąpi, cały czas będziemy pomagać naszym sąsiadom uciekającym przed wojną – podkreśla prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk. – W tym przypadku nie musimy zabezpieczać wkładu własnego, przyznane nam dofinansowanie ma w całości pokryć koszty projektu” – podkreśla.

Adaptację przejdzie 26 zdegradowanych lokali mieszkalnych oraz 3 lokale użytkowe. Utworzonych zostanie 28 mieszkań o charakterze socjalnym. Jak zaznacza samorząd, kiedy lokale nie będą już potrzebne obywatelom Ukrainy, zostaną wykorzystane jako mieszkania o najmie socjalnym i będą służyć społeczności lokalnej.

Z komunikatu miejskiego wynika, że w zależności od stanu danego lokalu, do wykonania jest m.in. wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, naprawa sufitów i tynków, wymiana i rozbudowa instalacji wodno-kanalizacyjnej, montaż urządzeń sanitarnych, zlewozmywaka czy kuchenki elektrycznej oraz wykonanie robót wykończeniowych. Realizacją inwestycji zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. Trwa już procedura wyłonienia wykonawcy pierwszego etapu zadania, obejmującego 10 mieszkań.

Koszt projektu ma wynieść 5 mln zł. “Środki w tej kwocie pozyskaliśmy z funduszy Unii Europejskiej z puli na zapewnienie tymczasowego zakwaterowania dla obywateli Ukrainy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – informuje wiceprezydent Aleksandra Skowronek. – Z kolei w grudniu ubiegłego roku przyznano nam z RPO 232 tys. zł na dodatkowe wyposażenie dla szkół, w których uczą się uczniowie z Ukrainy” – przypomina.

Ruda Śląska w trakcie ostatnich dwunastu miesięcy gościła z różnym natężeniem kilka tysięcy ukraińskich uchodźców. Pierwsi uchodźcy pojawili się na terenie miasta już 26 lutego ubiegłego roku. Dotychczas z pomocy dotyczącej zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia skorzystało ponad 1000 osób. Obecnie w punktach zakwaterowania koordynowanych przez miasto przebywa ponad 80 osób.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP 


Source link

Leave a Comment