imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

DOC.20230809.46041028.1.jpg


Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł. Nabór potrwa do 10 października 2023 r. i dotyczy zadań rozpoczynających się w 2024 r.

Rozpoczęcie III naboru wniosków w konkursie „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 ogłosił wczoraj minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas briefingu prasowego przed Gminnym Domem Kultury w Halinowie, obok którego powstaje – właśnie dzięki dofinansowaniu z programu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” – budynek nowej biblioteki.

Do składania wniosków uprawnione są samorządowe instytucje kultury – gminne biblioteki publiczne oraz gminne instytucje kultury, w skład których wchodzą biblioteki publiczne. Organem założycielskim takich instytucji powinna być gmina wiejska, gmina miejsko-wiejska lub gmina miejska do 100 tys. mieszkańców.

W ramach III naboru wniosków w konkursie „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” wnioskodawca może otrzymać dofinansowanie w wysokości od 500 tys. zł do 2 mln 250 tys. na realizację inwestycji budowlanych wraz z wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu wokół biblioteki. Całkowity budżet wynosi ponad 84 mln zł.

W ramach „Infrastruktury bibliotek 2021-2025” szczególnie premiowane będą budownictwo energooszczędne i działania w obiektach zabytkowych, zwiększony wkład własny i prawo prawa własności do nieruchomości objętej zadaniem, aranżacje i zaprojektowanie stref: komputerowej, dla seniorów, dla dzieci, a także otwarcie biblioteki w soboty.

Wnioski można składać do 10 października br. za pośrednictwem elektronicznego generatora wniosków, dostępnego na stronie Instytutu Książki: https://instytutksiazki.pl/infrastruktura/.

Infrastruktura bibliotek 2021-2025

Priorytet „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” stanowi istotny element Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i jest drugą edycją tego programu. W poprzedniej edycji, w latach 2016-2020, na dofinansowania przeznaczono 170 mln zł – obecnie łączny budżet na inwestycje wynosi 228,5 mln zł. Ponadto podniesiony został próg minimalnego i maksymalnego dofinansowania.

Za koordynację programu odpowiada Instytut Książki. To kontynuacja i rozwinięcie dwóch priorytetów realizowanych w latach 2011-2015: „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” oraz Priorytetu 2 NPRCz – „Infrastruktura bibliotek 2016-2020”.

Aktualnie w ramach programu realizowane są 82 zadania inwestycyjne, na które z budżetu państwa przeznaczono ponad 128 mln zł. Dzięki nim powstają nowe obiekty, nowoczesne aranżacje, przeprowadzane są rekonstrukcje obiektów zabytkowych, a także zakupy książkomatów, robotów do programowania i drukarek 3D oraz mniej standardowego wyposażenia bibliotek. Dofinansowania przyznawane są zarówno na działania podejmowane w niewielkich gminach wiejskich (np. Sułów na Zamojszczyźnie, Czosnów na Mazowszu, Zabór w Lubuskiem), jak i w większych ośrodkach jak Piotrków Trybunalski, Jaworzno czy Czeladź.

Szczegółowe informacje na temat programu, kryteriów udzielania dofinansowania oraz szkoleń znajdują się na stronie internetowej Instytutu Książki: https://instytutksiazki.pl/biblioteki,5,infrastruktura-bibliotek-2021–2025,82.html 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to największy i jeden z najważniejszych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. W ramach NPRCZ 2.0 ponad miliard złotych zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce.

NPRCz 2.0 obejmuje cztery priorytetowe obszary wsparcia:

  • Priorytet 1 – Poprawa oferty bibliotek publicznych;
  • Priorytet 2 – Inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych;
  • Priorytet 3 – Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych;
  • Priorytet 4 – Program dotacyjny dla bibliotek, promocja czytelnictwa.

Źródło informacji: Instytut Książki


Source link

Leave a Comment