imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Rosja zawiesza swój udział w porozumieniu ws. zbrojeń jądrowych. Amerykanie komentują

jiqd3eix6ghasuro4hqjw1r13a1gt2qq.jpg


W trakcie wystąpienia przed Zgromadzeniem Federalnym Władimir Putin ogłosił, że Rosja zawiesza swój udział w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START. Decyzję Moskwy skomentował sekretarz stanu USA Antony Blinken, nazywając ją “niefortunną i nieodpowiedzialną”.

Nowy START to traktat o redukcji strategicznych zbrojeń ofensywnych, podpisany w 2010 roku przez Stany Zjednoczone i Rosję. Umowa ustala limit rozmieszczonych rakiet i bombowców na 700 po każdej ze stron i zakłada ograniczenie liczby rozmieszczonych głowic do 1550 w każdym kraju.

 

ZOBACZ: Ukraiński wywiad: Znamy wszystkie miejsca przechowywania rosyjskiej broni jądrowej

 

Obie strony są upoważnione do wzajemnej kontroli ograniczeń poprzez możliwość przeprowadzenia 18 inspekcji rocznie.  

Miedwiediew: USA mają to, na co zasłużyły

Decyzję Putina skomentował na Twitterze były premier i były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. 

 

“USA dostały to, na co zasłużyły za swoją głupią antyrosyjską politykę, czyli zawieszenie Nowego STARTu” – napisał. Dodał, że “nie można walczyć z Rosją, jednocześnie sprawiając wrażenie, że w kwestiach stabilności strategicznej jest jak zwykle”. 

 

USA: Rosja narusza postanowienia traktatu Nowy START 

W lutym Departament Stanu USA oznajmił, że Rosja narusza postanowienia traktatu, uniemożliwiając Stanom Zjednoczonym kontrolę swojego arsenału jądrowego. NATO wezwało Moskwę do “wypełnienia zobowiązań wynikających z traktatu poprzez ułatwienie inspekcji Nowego START-u na terytorium Rosji”. 

 

ZOBACZ: Jądrowa tragedia armii USA. Uziemiono 20 bombowców B-2 Spirit

Podczas dzisiejszego przemówienia przed połączonymi izbami rosyjskiego parlamentu Władimir Putin zapowiedział zawieszenie udziału Rosji w porozumieniu Nowy START, uznając za “niedopuszczalne” dążenia Waszyngtonu do przeprowadzania inspekcji rosyjskiego arsenału nuklearnego. 

Antony Blinken: Stany Zjednoczone będą się przyglądać poczynaniom Rosji 

Sekretarz stanu USA Antony Blinken uznał ogłoszenie rosyjskiego przywódcy o wycofaniu się z porozumienia za “niefortunne i nieodpowiedzialne”. – Stany Zjednoczone będą uważnie przyglądać się faktycznym poczynaniom Rosji – zapowiedział.  

adn/map/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment