imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Rosja. List otwarty lekarzy do Władimira Putina. Domagają się oszczędzenia Aleksieja Nawalnego

qi7jtxfs881f9s8z53db6r52kvoq9xr4.jpg


Dziewiątego stycznia Aleksiej Nawalny, który przebywa w kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim, po raz dziesiąty trafił do karceru. Powodem miało być umycie przez opozycjonistę twarzy w nieodpowiednim czasie. 

 

Adwokat Wadim Kobzejew przekazał, że Nawalny trafił tam z “z gorączką, katarem i kaszlem”. Nawalny stara się o dostarczenie leków.

Lekarze walczą o prawa Aleksieja Nawalnego 

W obronie praw politycznego przeciwnika rosyjskiego reżimu grupa 39 specjalistów z branży medycznej wystosowała pismo do Władimira Putina. “List opublikowali na Facebooku lekarze Aleksander Polupan i Aleksander Wanjukow, wzywając członków społeczności medycznej do przyłączenia się do apelu” – czytamy. 

 

“Jesteśmy przedstawicielami środowiska lekarskiego i obywatelami Federacji Rosyjskiej. Naszym zadaniem jest leczenie ludzi i łagodzenie ich cierpienia. Nie możemy i nie mamy prawa patrzeć ze spokojem na celowe niszczenie zdrowia polityka Aleksieja Nawalnego, które ma miejsce w kolonii karnej nr 6 Federalnej Służby Więziennej w obwodzie włodzimierskim” – napisali sygnotariusze listu. 

 

ZOBACZ: Aleksiej Nawalny przeniesiony do innej kolonii karnej

 

Lekarze powołali się na konstytucję Federacji Rosyjskiej podkreślając, że każdy obywatel ma prawo do opieki zdrowotnej i pomocy medycznej. Autorzy listu zaznaczyli, że Nawalny, podobnie jak inni więźniowie, ma prawo w razie potrzeby leczenia w placówkach medycznych publicznego systemu opieki zdrowotnej.

“Bezpośrednie zagrożenie dla życia”

Warunki w jakich przetrzymywany jest Nawalny i jego wygląd wzbudzają obawy przedstawicieli środowiska medycznego o jego zdrowie i życie. 

 

“Odmowa przedstawicieli Federalnej Służby Więziennej dostarczenia mu niezbędnych leków stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia Aleksieja Anatoliewicza Nawalnego, obywatela Federacji Rosyjskiej” – czytamy w liście. 

 

Podkreślili, że z medycznego punktu widzenia opozycjonista nie otrzymuje wystarczającej opieki i w tym stanie nie powinien być przetrzymywany w kolonii karnej. 

 

ZOBACZ: Rosja. Aleksiej Nawalny: Jak złamać kogoś, kogo nie wolno bić? Wrzucić mu do celi bezdomnego

 

Lekarze domagają się zaprzestanie wysyłania Nawalnego do karceru, umożliwienia przebadania go przez medyków z zewnątrz i jeżeli okaże się to wskazane, to wysłania do szpitala. 

 

“Żądamy realizacji prawa Aleksieja Nawalnego do pełnej pomocy medycznej oraz egzekwowania artykułów konstytucji Federacji Rosyjskiej, której jest Pan gwarantem” – dodali.

ap/pgo/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment