imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Rosja: Atomowe okręty podwodne z nowymi torpedami UET-1

000EGR38CWJ3PBJO-C429.jpg


Źródło przekazało agencji TASS, że “niektóre projekty” atomowych okrętów podwodnych zostaną wyposażone w nowe torpedy “w najbliższej perspektywie”.

Podpisany z przedsiębiorstwem Dagdizel kontrakt przewiduje dostawy 73 torped dla marynarki wojennej, a obecnie planowana jest nowa umowa – podała agencja. 

Cytowane źródło oceniło, że “co najmniej dwa razy więcej” egzemplarzy potrzebnych byłoby do wyposażenia w torpedy nowoczesnych okrętów podwodnych projektu 636.3 “Warszawianka”.

Torpedy z napędem elektrycznym UET-1 (“Ichtiozaur”) mają zastąpić radzieckie torpedy UZET-80. 

“Ichtiozaur” wyróżnia się ulepszonymi w porównaniu z poprzedniczką parametrami bojowymi i technicznymi, w tym większą prędkością, lepszą możliwością regulacji i zwiększonym zasięgiem wykrywania celów podwodnych. Torpedy UET-1 są w stanie wykrywać kilwater okrętów nawodnych i płynnie zmieniać prędkość.

Dokładne dane o możliwościach UET-1 nie są podawane do wiadomości publicznej. Przy wersjach eksportowych podawano dane o prędkości wynoszącej 50 węzłów i maksymalnym zasięgu 50 km.

Pierwsze informacje o UET-1 pojawiły się na międzynarodowej wystawie techniki wojskowej w Petersburgu w 2017 roku.

Grupa rosyjskich wojskowych rezerwy apeluje. Nie chcą wojny z Ukrainą

Rok później zakłady Dagdizel, mieszczące się w Dagestanie na rosyjskim Kaukazie Północnym, podpisały kontrakt z ministerstwem obrony Rosji o wartości około 95 mln USD na dostawę 73 takich torped. Ich testy zostały zakończone w 2020 roku.

W styczniu ubiegłego roku broń weszła do służby w siłach zbrojnych.
Source link

Leave a Comment