imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Rosja: Ataki terrorystyczne. Nieznani sprawcy strzelali do policjantów

25c228v244t48r3piwbqk6xnpf4ycewy.png


  • W Rosji doszło do dwóch ataków terrorystycznych w Republice Dagestanu;
  • Napastnicy zaatakowali obiekty sakralne i jednostki policji;
  • Zginęło co najmniej ośmiu policjantów, kilkudziesięciu jest rannych.

 

W niedzielne popołudnie w Rosji doszło do dwóch ataków ataków terrorystycznych. Pierwszy z nich miał miejsce w stolicy Dagestanu – Machaczkale. Zaatakowano komendę policji, do policjantów strzelano z broni długiej. Napastnicy spalili też policyjny radiowóz.

 

Zginął także stróż miejscowej cerkwi.

Ataki w Rosji. Nie żyją policjanci

Drugi atak nastąpił w Derbencie. Napastnicy zaatakowali synagogę i cerkiew. Świątynie zostały podpalone. W ataku na cerkiew, jak podaje RIA Novosti, zginął duchowny z miejscowej cerkwi. Miał 66 lat.

 

Miejscowości oddalone są od siebie o około dwie godziny drogi. 

 

Na ulicach Derbentu i Machaczkały wciąż trwają walki. Jak informuje TASS, w Machaczkale zginął żołnierz Rosgwardii – Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Rosji. Do stolicy Dagestanu sprowadzono pojazdy opancerzone.

 

ZOBACZ: Wymiana ognia na froncie. Rosja grzmi po celnym trafieniu Ukrainy

 

Według informacji regionalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w walkach z napastnikami zginęło siedmiu policjantów, 25 jest rannych. W Derbencie zginął też policyjny oficer.

 

Rosyjski Narodowy Komitet Antyterrorystyczny przekazał, że strzelaniny, do których doszło w niedzielę późnym popołudniem, to ataki terrorystyczne. Rosyjscy śledczy wszczęli sprawy karne dotyczące terroryzmu. 

Trzecia strzelanina. Zatrzymano urzędnika

Rosyjskie organy ścigania przekazały, że zatrzymano szefa rejonu (powiatu) siergokalińskiego w Dagestanie Mahometa Omarowa, w związku z udziałem jego dwóch synów w ataku na Machaczkałę i Derbent. Omarów jest członkiem partii Władimira Putina – Jednej Rosji. Internauci zauważyli, że jego profil zniknął już z serwisu partii.

 

ZOBACZ: Rosja: Katastrofa bombowca Su-34. Rozbił się w górach

 

Chwilę przed g. 21:00 czasu polskiego w Siergokale w tym obwodzie siergokalińskim doszło do strzelaniny – poinformował TASS. Nieznani sprawcy ostrzelali policyjny radiowóz.

Rosyjskie władze ogłaszają obławę

Szef Republiki Dagestanu Siergiej Mielikow początkowo przekazał w mediach społecznościowych, że “w Derbencie i Machaczkale nieznane osoby podejmowały próby destabilizacji sytuacji społecznej. Na ich drodze stanęli dagestańscy policjanci”.

 

ZOBACZ: Rosjanie zaatakowali Charków, są ofiary. Wołodymyr Zełenski apeluje do sojuszników

 

Rosyjskie władze poinformowały o śmierci czterech napastników w Machaczkale i dwóch w Derbencie. Wprowadzono reżim operacji antyterrorystycznej. Do sieci trafiło też nagranie, na którym widać zatrzymanie dwóch żywych napastników na plaży w Machaczkale.

 

Władze odwołały wszystkie wydarzenia publiczne w Dagestanie.

Miedwiediew o sprawcach: Ekstremiści

Zamachy w kaukaskim regionie skomentował były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. “Składam najszczersze kondolencje rodzinom ofiar. Szybkiego powrotu do zdrowia rannych” – podkreślił w swoim internetowym wpisie.

 

ZOBACZ: Miedwiediew ostrzega. Kreml ma dostarczać broń przeciwnikom Zachodu

 

Jednocześnie stwierdził, że zamachy w Dagestanie odpowiadają “ekstremiści”.

 

Do zamachów odniósł się czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow. Stwierdził, że atak to prowokacja i próba wywołania konfliktu między wyznaniami.

Strzały na granicy Rosji i Abchazji

Agencja RIA Novosti, powołując się na lokalne władze, przekazała informację o niedzielnej strzelaninie na granicy Rosji i Abchazji. “Są ofiary śmiertelne i ranni, wszyscy uczestnicy byli obywatelami Abchazji” – czytamy w komunikacie. Zginęła jedna osoba, trzy są ranne.

 

Lokalne władze poszukują osób, które uczestniczyły w strzelaninie.

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment