Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi/„Róbmy swoje…“ – plakat
„Róbmy swoje…“ to wieczór poświęcony twórczości niekwestionowanego geniusza polskiej piosenki – Wojciecha Młynarskiego. W wykonaniu aktorów Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi widzowie usłyszą zarówno niezapomniane piosenki, jak i głośne felietony, z których Wojciech Młynarski słynął jako niebywale celny obserwator „coraz bardziej otaczającej nas rzeczywistości“.
W spektaklu oprócz absolutnych przebojów (m.in. „Jesteśmy na wczasach“, „W Polskę idziemy“, „Przyjdzie walec“, „Jeszcze w zielone gramy“) zaprezentowany zostanie bogaty wachlarz utworów poetyckich i obyczajowych (m.in. „Tak, jak malował pan Chagall“, „Kocham cię życie“ czy „Lubmy się“).
Reżyserii spektaklu podjął się Jacek Bończyk (aktor, librecista i reżyser), który wielokrotnie współpracował z mistrzem, był także dyrektorem artystycznym Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego, odbywającego się przez kilka lat w Gdańsku – z chętnym i osobistym udziałem autora.
Jacek Bończyk:
„Mistrz Młynarski zwykł mawiać, że +napisał w życiu około 3 tysięcy utworów+. Sądzę, że przemawiała przez niego wrodzona skromność i było ich z pewnością więcej, ponieważ pisał nie tylko dla siebie, ale dla naprawdę wielu, wielu wykonawców występujących na estradach, scenach, w teatrach i kabaretach. Był także niezrównanym tłumaczem utworów gwiazd piosenki francuskiej, takich jak m.in. Jacques Brel, Georges Brassens, Charles Aznavour oraz wielu librett światowych musicali, m.in. +Jesus Christ Superstar+, +Cabaret+ czy +Chicago+. W 1972 roku napisał nawet libretto operowe – warto dodać, że +Henryk VI na łowach+ swoją premierę miał w łódzkim Teatrze Wielkim…
Te dwadzieścia kilka piosenek, które Państwo będą mieli okazję usłyszeć w Jaraczu, to zaledwie niewielka garstka owoców twórczych genialnego autora. Mamy wielką nadzieję, że dzięki nam publiczność z przyjemnością wróci do piosenki w najlepszym wydaniu, gdzie doskonała muzyka i znakomity tekst tworzą jedną, niezwykle wartościową całość.
A swoją drogą, proszę zwrócić uwagę na to, jak często w codziennym życiu mówimy cytatami z Młynarskiego, chociażby: +nie ma jak u mamy+, +po co babcię denerwować?+, +jeszcze w zielone gramy+, +bądź moim natchnieniem+, +nie mam jasności w temacie Marioli+, +moje serce to jest muzyk+, +bo męska rzecz być daleko+ itd.
Ale niewątpliwie najczęściej używanym sformułowaniem jest „róbmy swoje“. Bo to idealne remedium na niepogodę, marną porę roku, zły humor i tak właściwie na każde czasy. I tego się absolutnie trzymajmy, Szanowni Państwo. Róbmy swoje“.
W spektaklu wystąpią: Urszula Gryczewska, Agnieszka Skrzypczak, Paulina Walendziak, Elżbieta Zajko, Radosław Osypiuk, Bogusław Suszka, Mariusz Witkowski.
W pracach nad spektaklem uczestniczyć będą: Jacek Bończyk (reżyseria i narracja), Konrad Wantrych (aranżacja), Grzegorz Policiński (scenografia), Anna Chadaj (kostiumy), Inga Pilchowska/Joanna Kieszkowska (choreografia), Michał Zarych (kierownictwo muzyczne), Anna Królikowska (inspicjent, sufler).
Premiera zaplanowana jest na 7 listopada 2020 r. na Dużej Scenie.
Kolejne pokazy: 8, 10 i 12 listopada 2020 r. na Dużej Scenie.
Projekt plakatu: Mariusz Łukawski & Dominika Łukawska-Mielczarska
Zdjęcie na plakacie: Anna Biała/Agencja Gazeta
Źródło informacji: Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi