imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

Rewitalizacja terenów rekreacyjnych nad Łarpią w Policach z unijnym dofinansowaniem

Marina-w-Policach-nad-Larpia.jpg


Całkowity koszt rewitalizacji terenów nad Łarpią wyniósł ok. 7 mln zł; fot. UMWZ

Nowe pomosty, trasy spacerowe, strefy rekreacyjne, ścieżka rowerowa i taras widokowy składają się na nowe oblicze zrewitalizowanych obszarów nad rzeką Łarpią w Policach. Inwestycję gminy wsparły fundusze europejskie przekazane m.in. przez urząd marszałkowski woj. zachodniopomorskiego.

Dzięki przeprowadzonym zmianom mieszkańcy Polic oraz turyści zyskali nowoczesną i atrakcyjną przestrzeń z widokiem na rzekę stanowiącą prawie 6-kilometrowe boczne ramię Odry – idealne dla turystyki żeglarskiej i kajakowej.

Inwestycja objęła budowę wzdłuż brzegu rzeki przestrzeni rekreacyjnej z terenem do aktywności ruchowej, spędzania czasu wolnego oraz integracji mieszkańców. W jej ramach zbudowano pomosty spacerowe, taras widokowy, stoły szachowe, strefy dla różnych grup wiekowych i sprawnościowych, ścieżka rowerowa, a także nowe nasadzenia roślin, oświetlenie oraz cztery pomosty wędkarskie na odcinku pomiędzy miejską przystanią żeglarską a ul. Goleniowską.

„Łarpia to doskonałe miejsce do odpoczynku i rekreacji w otoczeniu natury. Dzięki tej inwestycji rzeka dołącza do Odry, Drawy, Iny, Korytnicy, Parsęty czy Regi, chętnie odwiedzanych przez miłośników sportów wodnych. Polecam wybrać się tu w weekend, promenada znajduje się w samym centrum starego miasta w Policach” – mówił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Koszt przedsięwzięcia gmina Police oszacowała na blisko 7 mln zł. Urząd Marszałkowski dołożył do inwestycji 2,1 mln zł z eurofunduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Budowa nowoczesnej infrastruktury była dofinansowana również środkami UE z programu INTERREG. Prace przy projekcie rozpoczęły się jesienią 2020 roku.

Powstanie nowej przestrzeni rekreacyjnej nad Łarpią wpisało się w unijne założenia związane ze wspieraniem rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich i wiejskich. W perspektywie 2014-2020 Urząd Marszałkowski wsparł prawie 100 rewitalizacyjnych inwestycji, przyznając beneficjentom pomoc w wysokości ponad 200 mln zł.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Source link

Leave a Comment