imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Rekordowy rząd PiS. To gabinet z największą liczbą … urzędników!

a70-1013x630

Strona główna &gt Polska &gt Rekordowy rząd PiS. To gabinet z największą liczbą … urzędników! Rekordowy rząd PiS. To gabinet z największą liczbą … urzędników! Ogarek Polska 6

Rządy premierów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego są rekordowe pod względem liczby ministrów i wiceministrów. W szczytowym okresie, w grudniu ubiegłego roku ich liczba wyniosła 120 osób, a na finansowanie władzy składamy się my wszyscy.

Z odpowiedzi ministra w kancelarii premiera Grzegorza Schreibera, który odniósł się zapytania posła Krzysztofa Brejzy z Platformy Obywatelskiej wynika, że to PiS ze wszystkich rządów w latach 1993-2017 rozbudował aparat urzędniczy. Rekord padł pod koniec ubiegłego roku, kiedy mieliśmy 20 ministrów oraz 101 wiceministrów; „Rzeczpospolita” pisała, że to „ewenement w skali Europy”.

Najmniejsza liczba urzędników zasiadała w gabinetach ministerialnych za czasów Sojuszu Lewicy Demokratycznej i premiera Włodzimierza Cimoszewicza. W styczniu 1997 roku, gabinet SLD liczył 14 ministrów i 63 wiceministrów. Po przejęciu władzy przez AWS liczba ta nieco wzrosła, ale po powrocie postkomunistów w 2001 roku znów spadła.

Rekord liczby urzędników padł już w 2007 roku, podczas pierwszego rządu PiS. Wówczas liczba ministrów po raz pierwszy przekroczyła 20 i było ich 21. Dodatkowo, w rządzie Jarosława Kaczyńskiego było też 89 wiceministrów. Po przejęciu władzy przez PO i Donalda Tuska liczba ta spadła do 18 ministrów i 80 wiceministrów.

Kiedy PiS wrócił do władzy, ponownie zaczął zwiększać liczbę rządowych urzędników; w styczniu 2016 roku ministrów było 23, a wiceministrów 93. Po zmianie premiera i przejęciu tego stanowiska przez Mateusza Morawieckiego w grudniu 2017 roku doszło do lekkich cięć; w lipcu 2018 roku w rządzie było 21 ministrów i 83 wiceministrów.

Zobacz także:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=4E9XyOx0FDM?feature=oembed&w=640&h=360]

Za: https://medianarodowe.com/rekordowy-rzad-pis-to-gabinet-z-najwieksza-liczba-urzednikow/

Data publikacji: 11.09.2018

III RPPartia interesów Syjonistycznychpolskojęzyczna syjono-żydomasoneria
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment