imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Rekordowo drogie warzywa i owoce. Ceny mają spaść w najbliższych tygodniach

hkpjksef9o4ofxwh2s47kso82rwavfrr.jpg


Trudne warunki pogodowe w Hiszpanii i Maroku, wysokie ceny energii i wojna w Ukrainie wpłynęły na cenę owoców i warzyw, które nigdy wcześniej w Europie nie były tak drogie. Jest jednak szansa, że wraz z pojawieniem się na rynku nowalijek ceny zaczną spadać.

Reporterka Polsat News Ewa Pajuro gościła w gospodarstwie szklarniowym w Popławach (woj. mazowieckie). Chciała dowiedzieć się, kiedy możemy spodziewać się obniżek cen. 

 

ZOBACZ: Kryzys na rynku warzyw w Europie. Rosną ceny, towaru jest coraz mniej

 

Choć szczyt sezonu dopiero przed nami, niektóre pomidory tam dojrzewają.

– Uprawa szklarniowa uzależniona jest głównie od ilości światła. Mamy już drugą połowę marca, jest go coraz więcej i pomidorów zaczyna z każdym dniem coraz więcej dojrzewać – tłumaczył w rozmowie z Polsat News Paweł Serej, właściciel gospodarstwa.

Największe zbiory pomidorów szklarniowych występują w czerwcu i w lipcu, bo wtedy mamy najwięcej światła i te rośliny najbardziej intensywnie rosną. Wtedy jest największa podaż na rynku. Mówię o rodzimej produkcji – dodał.

 

WIDEO: Rekordowe drogie warzywa i owoce

 

 

Obniżka cen warzyw i owoców

Paweł Serej aktualnie sprzedaje kilogram zwykłych pomidorów za 27 złotych. Na półce w sklepie kosztują one około 29 złotych. Właściciel szklarni przyznaje, że jest to bardzo wysoka cena. Rok temu o tej porze kilogram pomidorów kosztował dziesięć złotych mniej.

 

ZOBACZ: Wysokie ceny owoców i warzyw. Eksperci oceniają, czy będzie taniej

Według szacunków właściciela szklarni w najbliższych tygodniach, kiedy na rynku zacznie przybywać rodzimych warzyw, cena w hurcie spadnie do około 13 złotych za kilogram. W sklepie zapłacimy około 15 złotych. Solidnych obniżek możemy spodziewać się w maju.

adn/ac/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment