imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Rekin zaskoczył naukowców. “Żarłacze tygrysie zjedzą wszystko”

000J9QZVEAAISEO7-C461-F4.jpg


Świadkami niezwykłego zachowania rekina byli uczeni z Uniwersytetu Jamesa Cooka, którzy znakowali morskie zwierzęta nieopodal wybrzeża Australii w okolicach stanu Queensland. 

Rekin zaskoczył naukowców

W pewnym momencie uczonym udało się schwytać żarłacza tygrysiego. Kiedy chcieli przymocować mu nadajnik, zwierzę zaczęło się dziwnie zachowywać i w pewnej chwili zwymiotowało do wody swój ostatni posiłek.

Naukowcy ze zdziwieniem odkryli, że była to kolczatka australijska (Tachyglossus aculeatus). Ten niewielki ssak przypomina nieco jeża i podobnie jak on, przed drapieżnikami broni się za pomocą ostrych kolców. Najwyraźniej jednak dla żarłacza tygrysiego nie było to przeszkodą.

– Byliśmy zszokowani tym widokiem. Nie mieliśmy pojęcia, co się dzieje – opisywał wydarzenie dr Nicolas Lubitz, jeden z członków misji badawczej. Dodał, że było to “zdarzenie jedno na milion”.

Dr Lubitz dodał, że kiedy rekin został przez naukowców schwytany w celu założenia nadajnika, wydawał się zestresowany i w końcu zwrócił posiłek do wody. Naukowiec powiedział australijskiemu serwisowi ABC News, że możliwe iż rekin zjadł kolczatkę kiedy ta pływała przy brzegu, starając się przepłynąć z jednej wyspy na drugą.

Kolczatki często pływają wzdłuż zarośli mangrowych i przemieszczają się między skrawkami lądu. Są dobrymi pływakami, a swojego wydłużonego nosa używają wtedy jako fajki do oddychania.

Kolczatka australijska, zdjęcie ilustracyjne

Kolczatka australijska, zdjęcie ilustracyjne/Matt Jelonek/Getty Images

Rekin, który zje nawet kamienie

Żarłacze tygrysie cieszą się ponurą sławą wszystkożernych drapieżników. Uważa się je za prawdziwych oportunistów oceanów, które są w stanie zjeść wszystko, na co się natkną.

Dysponują potężnymi szczękami, którymi są w stanie skruszyć nawet skorupę żółwia morskiego. Niestety, zdarzały się też śmiertelne ataki rekinów tego gatunku na ludzi.

Żarłacze tygrysie zjedzą wszystko. […] Widziałem nagrania, na których te rekiny bez powodu zjadają kamienie – powiedział naukowiec.

Mężczyzna dodał, że zjedzenie kolczatki żarłaczowi nie zaszkodziło. Zwierzęciu zgodnie z planem założono więc urządzenie śledzące, po czym uwolniono do oceanu.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Fogiel: Absolutny skandal. Kosiniak-Kamysz musiał o tym wiedzieć/RMF24.pl/RMF


Source link

Leave a Comment