imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Radziecki “Władca Pierścieni”. Fani myśleli, że zaginął na zawsze

ewf99cg8ztyam7e1dorp97t71jecy39q.png


“Strażnicy” nie byli jedynym w ZSRR spektaklem na motywach twórczości Tolkiena

Spektakl telewizyjny na podstawie “Władcy Pierścieni”, który powstał u schyłku ZSRR i pokazany został tylko raz, dostępny jest na serwisie YouTube. Rosyjscy fani twórczości J.R.R. Tolkiena szukali go przez lata i obawiali się, że zaginął na zawsze.

Spektakl nosił nazwę “Strażnicy” (ros. “Chranitieli”) i oparty był na pierwszej z trzech części słynnej powieści. Nakręcony został w studiu telewizji leningradzkiej w 1991 roku. Reżyserką była Natalia Sieriebriakowa, a piosenki do spektaklu nagrał muzyk jednego z czołowych zespołów rockowych, grupy Akwarium, Andriej Romanow.

 

ZOBACZ: Nie żyje Ian Holm. Zagrał m.in. Bilbo Bagginsa we “Władcy Pierścieni”

 

Spektakl dostępny jest od końca marca br. na kanale rosyjskiej telewizji Kanał Piąty na YouTube. Jak podał magazyn “Świat Fantastyki”, przez wiele lat fani Tolkiena w Rosji przetrząsali archiwa w poszukiwaniu spektaklu, ale nie zdołali go odnaleźć.’

 

Najlepiej wyposażone studio w kraju

Teraz znów mogą go zobaczyć. Z komentarzy na YouTube wynika, że rosyjski przekład powieści z lat 80. XX w., który wykorzystano w spektaklu, niektórzy internauci pamiętają jako swoją pierwszą lekturę “Władcy pierścieni”.

 

Szeroką popularność twórczość Tolkiena w Rosji zyskała w latach 90. XX wieku, gdy chaos gospodarczy i społeczny po rozpadzie ZSRR sprawiał, że Rosjanie uciekali w wyimaginowany świat jego powieści. W Moskwie miejscem zbiórek fanów Tolkiena stał się, nazywany przez nich Egladorem, Nieskucznyj Sad – najstarszy park w Moskwie, malowniczy teren z pagórkami i wąwozem.

 

“Strażnicy” nie byli jedynym w ZSRR spektaklem na motywach twórczości Tolkiena. Kilka lat wcześniej studio telewizji w Leningradzie przygotowało film na podstawie powieści “Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Nosił on tytuł “Czarodziejska podróż mister Bilbo Bagginsa, Hobbita”. Leningradzkie studio telewizyjne było uważane za jedno z najlepiej wyposażonych w kraju. Zastosowało w spektaklu, po raz pierwszy w ZSRR, technikę filmową projekcji tylnej, czyli łączenia akcji na pierwszym planie z uprzednio sfilmowanym tłem.

bas/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment