imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Rada Bezpieczeństwa ONZ. Znamy nowych członków. Nastąpi rotacja

000J9TIFWE95X9GL-C461-F4.jpg


Nowi członkowie zastąpią Ekwador, Japonię, Maltę, Mozambik i Szwajcarię, które będą zasiadać w RB do końca tego roku.

Według źródeł ONZ w tajnym głosowaniu nowo wybrane kraje zapewniły sobie wymaganą większość dwóch trzecich państw członkowskich obecnych i głosujących na Zgromadzeniu Ogólnym liczącym 193 członków. Pięciu pozostałym niestałym członkom RB kadencja kończy się w 2025 roku.

Chociaż o podstawowych sprawach decydują w Radzie Bezpieczeństwa ostatecznie mający prawo weta USA, Chiny, Rosja, Francja i Wielka Brytania dla przeforsowania podejmowanych rezolucji liczy się także głos większości pozostałych.

Rada Bezpieczeństwa ONZ. Wybrano Pakistan

Wśród nowo wybranych członków RB Pakistan tradycyjnie miał bliskie relacje z Rosją, sięgające czasów sowieckich. W ostatnich latach zacieśniły się powiązania obronne i handlowe między obydwoma krajami. Pakistan w dużej mierze zajął neutralne stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie, unikając bezpośredniego potępienia Rosji. Jednocześnie jednak wyraził wsparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy. Pakistan utrzymuje bliskie stosunki, w tym współpracę wojskową i gospodarczą z Chinami.

Stanowisko Danii w sprawie wojny na Ukrainie jest zbieżne ze światowym sprzeciwem wobec inwazji Rosji na Ukrainę. Także Grecja zajmuje podobną postawę. Niewiele jest natomiast nowych informacji o stanowisku Panamy i Somalii.

Z odchodzących w tym roku członków RB Japonia stoi po stronie Ukrainy i wspiera kompleksowy, sprawiedliwy i trwały pokój na Ukrainie. Trwają napięcia tego kraju w relacjach z Rosją ze względu na trwające od kilkudziesięciu lat spory o terytoria, szczególnie o Wyspy Kurylskie.

Wojna na Ukrainie. Szwajcaria zachowała neutralność

Szwajcaria potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę i wezwała do przestrzegania prawa międzynarodowego. Przyjęła też sankcje nałożone przez Unię Europejską, zachowując zarazem neutralność swego kraju. Zapewnia pomoc humanitarną Ukraińcom dotkniętym wojną, ale nie może dostarczać broni ani amunicji.

Malta zdecydowanie potępiła rosyjską agresję na Ukrainę, co zostało docenione przez Kijów. Mozambik zajmuje neutralne stanowisko w sprawie konfliktu. Prezydent Filipe Nyusi kładzie nacisk na dialog zamiast wojny.

Z kolei Ekwador koncentruje się głównie na kwestiach regionalnych w Ameryce Łacińskiej.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!  

“Lepsza Polska”. Błaszczak: W żandarmerii przeprowadzono czystki/Polsat News/Polsat News


Source link

Leave a Comment