imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Rabini z Londynu i Nowego Jorku przyjechali do Chęcin. Chcą odrestaurowania historycznego cmentarza żydowskiego

a-55

Strona główna > Polska > Rabini z Londynu i Nowego Jorku przyjechali do Chęcin. Chcą odrestaurowania historycznego cmentarza żydowskiego Rabini z Londynu i Nowego Jorku przyjechali do Chęcin. Chcą odrestaurowania historycznego cmentarza żydowskiego Asia Polska 2

Rabini Yossel Goldstein z Londynu oraz Samuel Kahan z Nowego Yorku spotkali się z władzami podkieleckich Chęcin. Rozmowy dotyczyły odrestaurowania historycznego cmentarza żydowskiego – Kirkutu, który znajduje się na terenie Chęcin, na zboczu Góry Zamkowej. Nekropolia liczy ponad 100 nagrobków, w przeważającej większości w formie macewy. Hebrajskie inskrypcje są większości nieczytelne na skutek zniszczeń spowodowanych warunkami atmosferycznymi. Datowane są głównie na koniec wieku XIX oraz okres międzywojenny.

Jak informuje Urząd Miasta i Gminy Chęciny, gościom został także zaprezentowany szereg inicjatyw podejmowanych przez gminę mających na celu zachowanie tradycji żydowskich. Szczególną uwagę rabinów zwrócił organizowany rokrocznie przez gminę Festiwal Kultury Żydowskiej.

Goście odwiedzili też Synagogę Żydowską, która choć dziś nie zachwyca swoim wyglądem, już za dwa lata, po gruntownej renowacji, stanie się Centrum Kultury Żydowskiej i kolejnym obiektem turystycznym w Chęcinach. Rabini udali się też na cmentarz żydowski.

Za: https://forumemjot.wordpress.com/

Asia
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment