Jak informuje Steffen Seibert, Merkel zażądała przy tym, by białoruski rząd podjął “narodowy dialog z opozycją i społeczeństwem” w celu przezwyciężenia obecnego kryzysu. Podkreśliła również, że władze w Mińsku muszą zaprzestać używania przemocy wobec uczestników pokojowych demonstracji i niezwłocznie uwolnić więźniów politycznych.
ZOBACZ: Ambasador Białorusi rezygnuje. Wcześniej poparł protestujących
Kreml podał, że Putin i Merkel omówili sytuację na Białorusi po wyborach prezydenckich. “Ze strony rosyjskiej zaakcentowano, że nie do przyjęcia są wszelkie próby ingerencji z zewnątrz w sprawy wewnętrzne Białorusi, prowadzące do dalszej eskalacji kryzysu” – głosi komunikat, wydany po rozmowach. Rosja wyraziła także nadzieję na “jak najszybszą normalizację sytuacji” – dodano.
Połączenie z Paryżem
Służby prasowe Putina przekazały, że omówił on z Macronem “zaostrzającą się sytuację na Białorusi”. Rosyjski prezydent “podkreślił, że niedopuszczalne jest ingerowanie w sprawy wewnętrzne” sąsiedniego kraju. Za nie do zaakceptowania Putin uznał również “okazywanie presji na władze” białoruskie.
ZOBACZ: “Szokujące słowa i rozpaczliwy gest Łukaszenki”. Ociepa o rozmowach z Putinem
Obie strony “wyraziły zainteresowanie jak najszybszym uregulowaniem powstałych problemów” – głosi komunikat. Prezydenci porozumieli się także, że będą kontynuować kontakty na różnych szczeblach.
Rozmowy szefa białoruskiego MSZ
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej przeprowadził we wtorek rozmowy telefoniczne z szefami MSZ Finlandii i Szwecji, Pekką Haavisto i Ann Linde – podało MSZ w Mińsku. Poruszono m.in. temat sytuacji po wyborach na Białorusi – dodano.
Jak przekazało ministerstwo, cytowane przez państwową białoruską agencję BiełTA, Makiej i Haavisto wyrazili “wzajemne zainteresowanie utrzymaniem kanałów komunikacji, kontynuacją roboczych kontaktów i podtrzymywaniem dialogu”. Wymieniono także opinie na temat sytuacji zaistniałej po wyborach prezydenckich na Białorusi i perspektyw dalszej współpracy – wskazano.
ZOBACZ: Premier rozmawiał z Cichanouską. “Białorusini mają pełne wsparcie Polski”
Z kolei podczas rozmowy z Linde Makiej omówił perspektywy współpracy Białorusi z Unią Europejską i OBWE – przekazało ministerstwo. Dyskutowano również o rozwoju “powyborczej sytuacji” na Białorusi.
Szczyt UE a sprawy Białorusi
Podczas środowego wideoszczytu unijni liderzy mają wesprzeć Białorusinów protestujących przeciw fałszerstwom wyborczym i ostrzec Rosję przed ingerencją. Szef Rady Europejskiej Charles Michel podkreślił, że Białorusini mają prawo decydować o swojej przyszłości. Nadzwyczajna wideokonferencja szefów państw i rządów krajów unijnych odbędzie się 10 dni po wyborach prezydenckich na Białorusi, które – jak wskazuje białoruska opozycja – zostały sfałszowane.
ZOBACZ: Premier Morawiecki apeluje o nadzwyczajny szczyt ws. Białorusi
O zwołanie szczytu w związku z tym kryzysem zwracał się w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki. W odpowiedzi na wydarzenia za wschodnią granicy Polski UE zorganizowała w piątek spotkanie ministrów spraw zagranicznych, jednak ze względu na niegasnące protesty i brutalną początkowo odpowiedź na nie ze strony władz w Mińsku szef Rady Europejskiej zdecydował o organizacji wideokonferencji na najwyższym szczeblu.
– To, czego byliśmy świadkami na Białorusi, jest nie do przyjęcia. Wybory 9 sierpnia nie były ani wolne, ani uczciwe. Przemoc wobec pokojowych demonstrantów, która później nastąpiła, była szokująca i należy ją potępić. Ci, którzy za nią odpowiadają, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności – napisał w wystosowanym w poniedziałek wieczorem zaproszeniu do przywódców Michel.
Unijne sankcje
Przypomniał, że UE – zgodnie z decyzją ministrów spraw zagranicznych – rozpoczęła prace nad sankcjami. Chodzi o restrykcje wobec osób odpowiedzialnych za przemoc i fałszowanie wyników wyborów prezydenckich na Białorusi. Ta sprawa będzie jednak tylko jednym z wątków środowej narady szefów państw i rządów.
ZOBACZ: Sankcje to “koniec polityki”. Białoruś o stosunkach z UE
– Białorusini mają prawo decydować o swojej przyszłości. Aby było to możliwe, przemoc musi zostać zakończona, a rozpocząć się musi pokojowy i pluralistyczny dialog. Przywództwo Białorusi musi odzwierciedlać wolę narodu. Nie powinno być żadnych zewnętrznych ingerencji – zaznaczył Michel.
laf/ PAP