imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

przyczyny bólu przy siusianiu – Wolna Polska – Wiadomości

a-11.jpg


Infekcja przewodu moczowego / UTI

To zwykle oznacza rodzaj wirusa czy bakterii infekującej pęcherz lub cewkę moczową, rurkę przez którą wypływa mocz. Możesz odczuwać ciągłą potrzebę siusiania, pieczenie lub dziwny zapach kiedy siusiasz. Twój mocz może też wyglądać mętny, czerwony, różowy albo brązowy. Lekarz zbada go na bakterie i przepisze antybiotyk.

 

Infekcja nerek

Często przechodzi w górę przewodem moczowym do nerek, co jest poważniejsze. Możesz też złapać ją po operacji. Możesz mieć gorączkę, dreszcze, nudności, wymioty i siusiać na ciemno, mętnie i cuchnąco. Lekarz przepisze antybiotyki, ale sam możesz zapobiec infekcji pijąc duże ilości wody, siusiać kiedy czujesz potrzebę i po seksie.

 

Zespół bolesnego pęcherza

Nazywany też śródmiąższowym zapaleniem pęcherza moczowego, oznacza, że podrażniane są ścianki pęcherza. Możesz odczuwać ciągłą potrzebę siusiania, a siusiasz bardzo mało. Ból czy pieczenie w dolnej części brzucha lub genitaliach mogą się poprawić po siusianiu, ale pogorszają się kiedy musisz chodzić do toalety lub podczas seksu. Nie ma na to leku a dieta, ćwiczenia, leki, operacja i fizykoterapia mogą pomóc.

 

Kamienie w nerkach

Tworzą się kiedy w organizmie akumuluje się zbyt dużo minerałów, zwykle wapnia. Kamienie powstają w nerkach, ale mogą dalej rosnąć w pęcherzu czy moczowodzie, rurce łączącej oba. Siusianie naprawdę może być bolesne kiedy są zbyt duże i blokują przepływ moczu. Fale bólu mogą wystąpić w plecach między biodrami i żebrami. Mniejsze kamienie mogą przejść same, większe mogą wymagać operacji.

 

Infekcja drożdżami

Występuje kiedy w organizmie jest nadmiar rodzaju grzyba pn. candida. Jeśli jesteś kobietą, możesz odczuwać swędzenie i pieczenie w pochwie, ból podczas siusiania lub seksu, i zauważysz gęste białe upławy. U mężczyzn może wywołać stan zapalny głowy penisa i wywołać ból, podrażnienie i białą wydzielinę. Leczenie jest łatwe, zwykle działają gotowe leki.

 

Chlamydia

Choroba bakteryjna przenoszona drogą płciową. Choć większość ludzi nie ma objawów, możesz odczuwać pieczenie przy siusianiu i widzieć wydzielinę z pochwy lub penisa. W przypadku kobiet bolesny seks, u mężczyzn niekiedy ból w jądrach. Masz objawy chlamydii, skonsultuj lekarza. Może zalecić antybiotyki by zapobiec innym poważnym problemom zdrowotnym.

 

Zapalenie gruczołu krokowego

Prostata, mały gruczoł przy pęcherzu moczowym mężczyzny, staje się opuchnięty i delikatny. Możesz odczuwać ból przy siusianiu, mocz jest mętny lub z krwią, odczuwasz ból w kroku i podbrzuszu kiedy się wypróżniasz lub masz wytrysk. Często przyczyną są bakterie, pomogą antybiotyki, ale może wystąpić po operacji lub urazie zwłaszcza nerwów w tej okolicy.

 

Atrofia pochwy

Może wystąpić u kobiet przechodzących menopauzę. Tkanki pochwy mogą się kurczyć i cienieć, bo organizm ma mniej estrogenu. Może wywołać ból przy siusianiu i seksie, świąd, pieczenie, suchość, upławy i krwawienie. Hormonalna terapia zastępcza może pomóc.

 

Rozdarcie pochwy

Poród jest główną przyczyną, ale seks lub uraz spowodowany siadaniem okrakiem na czymś, na przykład siodełku rowerowym, również może to wywołać. Głębokie rozdarcie wymaga zszycia, płytkie może zagoić się samo w ciągu kilku tygodni. Możesz zauważyć krew w tym miejscu, pieczenie podczas siusiania. Jeśli nie jest bardzo bolesne, nie krwawisz i nie masz objawów infekcji (niezwykłe upławy, gorączka, osłabienie, nudności), pomogą leki przeciwbólowe.

 

Zwężenie cewki moczowej

Infekcja, obrzęk, albo uraz uszkadzający cewkę, rurkę przez którą wypływa z organizmu mocz. To tworzy tkankę bliznowatą blokującą czy spowalniającą przepływ moczu, co może być bolesne. Możesz też zauważyć ciemnego koloru mocz, ból w podbrzuszu, problemy z kontrolą pęcherza i infekcję. Lekarz może spróbować rozciągnąć cewkę by otworzyć zwężenie albo zalecić operację.

 

Wtryskiwanie

Niektóre kobiety muszą to robić by oczyścić pochwę. Można wstrzyknąć samą wodę, z dodatkiem octu, jodyny czy sody oczyszczonej. Lekarze mówią to zły pomysł, zaburza naturalną równowagę bakteryjną, co może doprowadzić do infekcji i bolesnego siusiania. Może też utrudnić zajście w ciążę lub wywołać problemy w czasie jej trwania.

 

Leczenie raka

Chemioterapia czy naświetlanie brzucha może wywołać zapalenie pęcherza i bolesne siusianie, co możesz zauważyć po kilku tygodniach od rozpoczęcia lub zakończeniu leczenia . Operacja usuwająca guzy w tym miejscu też może wywołać podrażnienie i zwiększyć ryzyko infekcji. Pij dużo wody, noś luźne ubrania, skonsultuj lekarza.

 

Produkty do pielęgnacji ciała

Chusteczki, kremy i spreje w drogerii oferują sposoby „odświeżania” prywatnych części, zwłaszcza dla kobiet po seksie. W większości są niepotrzebne, i niektóre zawierają chemikalia mogące doprowadzić do pękania skóry, infekcji i innych problemów. Ciepła woda to wszystko czego potrzebujesz. Unikaj zapachowych tamponów, podkładek, pudrów itp.

 

Guz

Występuje rzadko, ale czy jest rakowy czy nie, niekiedy siusianie sprawia ból jeśli jest blisko pęcherza czy cewki moczowej. Możesz też zauważyć częstsze siusianie. Rozmawiaj z lekarzem jeśli zauważysz krew w moczu, odczuwasz ból albo czujesz guzek w podbrzuszu.

Bolesne Siusianieprzyczyny


Source link

Leave a Comment