imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Przewodnik: dlaczego bolą kolana

a-68

Strona główna &gt Zdrowie &gt Przewodnik: dlaczego bolą kolana Przewodnik: dlaczego bolą kolana a303 Zdrowie

Jest to skomplikowane

Kolana mają dużo ruchomych części i dużo się je używa, więc wiele rzeczy może pójść źle. Zbyt duży jeden rodzaj uchu, zwłaszcza jeśli nie ćwiczysz, może doprowadzić do szkód „zużycia”. Proste zużycie jest problemem, zwłaszcza gdy się starzejesz. W wypadkach mogą pękać kości i zużywać tkankę. W pewnych warunkach organizm atakuje własne stawy. Lekarz może pomóc ci ustalić, co dzieje się z twoim kolanem, kiedy nie czuje się dobrze.

Zwichnięcia i złamania

Jeśli kolano bardzo boli po uderzeniu lub upadku, być może złamałeś jedną z kości, która się tam znajduje – udo, łydka i rzepka – lub ją przesunąłeś. Idź na pogotowie lub udaj się do lekarza najszybciej jak to możliwe. Czasami złamania następują wolniej, powodując drobne pęknięcia na końcach kości nóg. Może się to zdarzyć, gdy zaczniesz częściej używać kolano.

Rozdarte więzadło krzyżowe przednie / ACL

Słyszysz pop i nie może się ruszyć gdy nagle zmienisz kierunek – często podczas gry w piłkę nożną lub koszykówkę. Może rozdarłeś ACL, który jest za rzepką. Kolano będzie bolało i puchło i będzie niestabilne.
Możesz rozerwać lub nadwerężyć tkanki które trzymają twoje kolano razem: Więzadła łączą ze sobą kości; ścięgna łączą mięśnie z kością. Podrażnione ścięgna przez zbyt duże ich używanie? To jest zapalenie ścięgien.

Zespół Pasma Biodrowo-Piszczelowego

„Pasmo IT”, więzadło, które biegnie wzdłuż uda, może ocierać się o kość i powodować podrażnienie i obrzęk. Bardziej prawdopodobne wystąpi gdy biegasz lub jeździsz na rowerze do ćwiczeń. To może zaszkodzić bardziej gdy schodzisz z górki lub usiądziesz na chwilę. Po rozgrzewce możesz czuć się lepiej, ale jeśli nie spoczniesz z powodu kontuzji i nie wyleczysz jej, może się pogorszyć.

Zwyrodnienie stawów

Trudno jest zginać lub prostować nogę. Kolano jest sztywne i obolałe i może puchnąć po poruszaniu się. Prawdopodobnie zużyłeś chrząstkę pomagającą chronić końcówki kości. Ponieważ wymaga to czasu, ten rodzaj artretyzmu występuje częściej u osób w wieku 65 lat i starszych. Jeśli jesteś młodszy, możesz go dostać, gdyż używałeś kolano po urazie.

Zwyrodnieniowe zapalenie stawów

Poza bólem i obrzękiem możesz czuć się zmęczony, chory lub mieć gorączkę. Kiedy masz chorobę autoimmunologiczną, twój układ odpornościowy, który ma zwalczać zarazki, może zaatakować twoje kolana. Np. reumatoidalne zapalenie stawów występuje na dłoniach i innych stawy w parach po obu stronach ciała. Toczeń przechodzi na stawy, mięśnie i organy. Łuszczycowe zapalenie stawów często powoduje grube, odbarwione plamy na skórze, a także bóle stawów.

Zapalenie torebki stawowej / kaletki

Kolano jest spuchnięte, sztywne i ciepłe lub delikatne w dotyku, zazwyczaj dlatego, że je nadwyrężyłeś. Stan ten znany jest także jako „kolano brukarza” lub „kolano duchownego”, ponieważ ludzie z tymi zajęciami tak długo klęczą. Dzieje się tak gdy małe, wypełnione płynem worki, zwane kaletkami, które pomagają chronić staw kolanowy, stają się podrażnione i opuchnięte. Mogą boleć nawet gdy odpoczywasz.

Kolano biegacza

Poczujesz je na przedzie kolana, wokół rzepki. Kolano może boleć kiedy siedzisz pochylony przez jakiś czas, lub gdy spróbujesz uklęknąć. Może „strzykać” kiedy wchodzisz po schodach. Zwykle zespół bólu rzepkowo-udowego wynika z jego nadużywania, niewspółosiowości między biodrem i kostką, słabego mięśnia uda, lub z powodu uszkodzenia chrząstki za rzepką – albo z połączenia tych dwóch. Jest powszechny u kobiet i młodych sportowców.

Rozdarta łękotka

Nagły skręt lub obrót – zwłaszcza przy pełnym ciężarze na kolanie – może rozerwać łękotkę, gumową chrząstkę, która działa jak poduszka między kośćmi uda i goleniami / łydkami. Masz ją po każdej stronie ACL. Może być bardziej podatne na rozdarcie z powodu artretyzmu lub wieku. Ból może być trudny do zlokalizowania i opisania. Kolano może stać się sztywne, opuchnięte i trudne do poruszania się i prostowania.

Cysta Bakera

Ta wypełniona płynem torebka z tyłu kolana może wybrzuszać się lub stać się tak ciasna, że trudno jest całkowicie zgiąć lub wyprostować nogę. Może to być spowodowane innym problemem, takim jak zapalenie stawów lub rozdarcie łękotki. Torbiel sama zwykle nie boli, chyba że pęknie, co może spowodować, że tył kolana i łydki puchnie i sinieje.

Dna i podagra moczanowa

Oba dają podobne objawy: ból i obrzęk są często intensywne i atakują szybko. Kolano może być sztywne, czerwone i gorące. Zdarza się, gdy kryształki (kwasu moczowego) gromadzą się w stawie. Podagra jest spowodowana nagromadzeniem kwasu moczowego i często wpływa na duży palec u nogi. Podagrę powoduje pirofosforan wapnia.

Infekcja

Inna choroba lub bezpośrednie uszkodzenie stawu może powodować septyczne zapalenie stawów. Ból pojawia się szybko, będziesz też chory i miał gorączkę. Lekarz może użyć igły do pobrania płynu z kolana, by dowiedzieć się, które bakterie ją powodują żeby wiedzieć jak ją leczyć. Choć to nie zdarza się tak często, twoje stawy mogą zainfekować wirusy i pasożyty.

Ból przeniesiony

Problemy w innych miejscach – np. w plecach, biodrze lub stopie – mogą poskutkować bólem kolana. Nerwy mogą przenosić ból z jednego miejsca na drugie, a mózg może się mylić co do źródła sygnałów bólowych. Uczucie jest prawdziwe, ale może nie być nic złego w samym kolanie.

Co możesz zrobić

Weź bez recepty leki niesteroidowe np. ibuprofen i naproksen w celu złagodzenia bólu i obrzęku. Odpoczynek, lód, kompres i podniesienie nogi często mogą pomóc. Podnieś nogę, aby była wyżej niż serce. Włóż kostki lodu w cienką szmatkę lub ręcznik na kolano na 10-20 minut, kilka razy dziennie. Owiń elastycznym bandażem wokół kolana gdy jesteś na nogach, zabezpiecz ale nie ściskaj.

www.webmd.com

Why Knees Hurt

Tłum. Ola Gordon/http://chomikuj.pl/OlaGordon


Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment