imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Przesyłki wielkogabarytowe za granicę – sprawdź, o czym pamiętać

close-up-hand-man-use-glue-tape-close-cardboard-box-sealing-big-box-packing-moving-new-house-concept-selective-focusx9cardboard-box.jpg


Gdy chcesz szybko wysłać list lub paczkę do adresata w Polsce, zrobisz to za pośrednictwem dowolnej firmy kurierskiej. Możliwości się kurczą, gdy adresat mieszka za granicą. Jeżeli dodatkowo w grę wchodzą przesyłki wielkogabarytowe, sprawa się komplikuje. Musisz nadać przesyłkę wielkogabarytową np. do Niemiec? Sprawdź, o czym pamiętać.

Czym są przesyłki wielkogabarytowe?

Przesyłki wielkogabarytowe to takie, które przekraczają limity wymiarowe i wagowe dla paczek standardowych i niestandardowych, obowiązujące u danego przewoźnika. Paczka wielkogabarytowa, wbrew pozorom, nie musi być ogromna. By przesyłka zaliczyła się do tej kategorii, czasem wystarczy nieregularny kształt czy znaczny ciężar. Do często przewożonych przesyłek wielkogabarytowych należą meble, sprzęty RTV i AGD, duże instrumenty muzyczne oraz dzieła sztuki. Konsekwencją nietypowych gabarytów przesyłki jest konieczność zorganizowania transportu z użyciem specjalnego wózka lub podnośnika albo zaangażowania kilku osób do noszenia. Bardziej skomplikowany i wymagający tryb dostawy naturalnie wiąże się z wyższymi kosztami realizacji zlecenia.

Gdzie można nadać paczki wielkogabarytowe?

Przesyłki wielkogabarytowe kurierskie z reguły wymagają uruchomienia dodatkowych zasobów ludzkich i sprzętowych, dlatego nie każdy przewoźnik je oferuje. Gdy paczki wielkogabarytowe mają trafić za granicę, grono firm kurierskich zawęża się jeszcze bardziej. Zamiast dzwonić do każdego przewoźnika z osobna i co chwilę odbijać się od ściany, warto skorzystać z internetowej platformy usług kurierskich lub stacjonarnego brokera kurierskiego. Bez wychodzenia z domu, szybko i w dobrej cenie przesyłki wielkogabarytowe nadasz przez ShipCenter.pl. Możesz wysyłać ciężkie (nawet ważące powyżej 1,2 tony!) i niewymiarowe przesyłki wielkogabarytowe do Niemiec i dowolnych innych krajów świata. Wystarczy skontaktować się z obsługą telefonicznie lub mailowo w celu ustalenia szczegółów transportu. Pamiętaj, by nie zaniżać faktycznej wagi paczki, bo kurier może odmówić jej przyjęcia.

Nie zapomnij o prawidłowym zapakowaniu paczki wielkogabarytowej

Paczki wielkogabarytowe wymagają profesjonalnego przygotowania – bez względu na to, czy przesyłka ma zostać dostarczona na drugi koniec świata, czy przejedzie tylko kilkadziesiąt kilometrów. Do zabezpieczenia przesyłek wielkogabarytowych, składających się z mniejszych elementów, służą palety. Cały ładunek dokładnie owija się folią stretch. Wówczas wszystkie pudełka tworzą zwartą bryłę. W przypadku sprzętów AGD i RTV w oryginalnych opakowaniach powinno znajdować się wypełnienie amortyzujące. Pudełka z każdej strony należy obłożyć styropianem i dopiero potem owinąć folią stretch. Dodatkowo zaleca się zastosowanie wzmocnień na rogach i krawędziach. Ponadto na paczce trzeba umieścić naklejki ostrzegawcze, nakazujące ostrożne obchodzenie się z ładunkiem. Obligatoryjnym elementem przesyłki są dane nadawcy i odbiorcy, umieszczone w widocznym miejscu. Aby zapewnić sobie spokój, warto powierzyć zapakowanie i zabezpieczenie przesyłki firmie realizującej zlecenie.

Ubezpieczenie przesyłki wielkogabarytowej kurierskiej to konieczność

Pamiętaj, żeby ubezpieczyć wielkogabarytową przesyłkę zagraniczną. W końcu czeka ją długa droga. Gdy paczka zostanie uszkodzona w transporcie, zaginie albo nie dotrze na czas, ubezpieczyciel weźmie na siebie finansowe konsekwencje zdarzenia – nawet do 1 mln zł. Przy przesyłkach wysyłanych za pobraniem wykupienie polisy to na ogół warunek konieczny. Oferta ubezpieczenia jest przygotowywana indywidualnie.

Źródło informacji: Ship Center

 


Source link

Leave a Comment