imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Protesty po orzeczeniu TK ws. aborcji. “Strajk Kobiet” chce zablokować polskie miasta

yocbjx4i4c8jvnr7oiq4ezgr1comawwn.jpg


Od czwartku w całej Polsce trwają protesty organizowane m.in. przez “Strajk kobiet” przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

 

To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis zezwalający – na mocy ustawy z 1993 r. – na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

 

ZOBACZ: Protesty ws. aborcji. Policyjny bilans

 

– W poniedziałek będziemy blokować ulice polskich miast, skoro PiS rządzi za pomocą bezprawia, my również przestaniemy przestrzegać prawa. W środę nie idziemy do pracy, skoro państwo nie działa – mówiła w piątek na antenie Polsat News Marta Lempart, jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, organizatora protestu. 

 

Nie podają szczegółów

 

Na poniedziałek zapowiedziano kontynuację tych manifestacji. Mają się odbywać po południu w większych miastach w Polsce i za granicą.

 

 

Organizatorzy zapowiadają blokadę, ale nie informują o szczegółach. 

 

 

Trzaskowski wymienił miejsca, gdzie będą utrudnienia w ruchu

O możliwych utrudnieniach w Warszawie poinformował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. 

 

“Odebrałem raport, że już dziś po południu należy spodziewać się utrudnień w ruchu na głównych skrzyżowaniach w Centrum, na Rondzie Wiatraczna, na ul. Puławskiej, na al. KEN, na rondzie Wolnego Tybetu i na ul. Modlińskiej. Będziemy monitorować sytuację, tak jak w ostatnich dniach” – zapewnił na Facebooku.

 

Trzaskowski zaapelował też do uczestników manifestacji, by dbali o swoje bezpieczeństwo.

 

“Starajcie się zachować odstępy, noście maseczki. Unikajcie prowokacji. Niech wasz gniew nie popycha Was do działań, na których cierpią niewinne osoby – których, wiem to dobrze, nie chcecie skrzywdzić” – stwierdził.

 

Następnie prezydent Warszawy zwrócił się do policjantów.

“Pilnujcie prawa i porządku w każdej sytuacji. Jestem oburzony tym, co stało się w niedzielę pod kościołem Św. Krzyża, gdzie na oczach biernych policjantów grupa osiłków – niektórzy ostentacyjnie bez masek – brutalnie potraktowała kobiety. Będę w tej sprawie składał oficjalne zawiadomienie” – poinformował.

 

W tym tygodniu możemy się spodziewać kolejnych protestów wywołanych oburzającym wyrokiem pseudo-Trybunału…


Opublikowany przez Rafała Trzaskowskiego Poniedziałek, 26 października 2020

 

Policja: 226 nielegalnych zgromadzeń w Polsce

 

W niedzielę w całym kraju odbyło się łącznie 226 nielegalnych zgromadzeń i zbiegowisk o rożnej wielkości, które zabezpieczali policjanci – poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że łącznie w związku z zbiegowiskami nałożono 142 mandaty karne i sporządzono 281 wniosków o ukaranie do sądu.

 

“Każdy akt wandalizmu wymierzony w: – Kościoły – Msze Święte i nabożeństwa – Znieważanie miejsc kultu Należy zgłosić” – informuje organizacja Ordo Iuris. 

 

 

Organizacja zapowiada, że podejmie interwencje.

msl/ml/wka/ polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment