imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Prof. Wojciech Polak: mamy być Sowietom za coś wdzięczni ? To bezczelne !

Strona główna > Polska > Prof. Wojciech Polak: mamy być Sowietom za coś wdzięczni ? To bezczelne ! Prof. Wojciech Polak: mamy być Sowietom za coś wdzięczni ? To bezczelne ! Jacek Polska 0

Mówienie o tym, że mamy być Sowietom za coś wdzięczni jest bezczelne – powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl profesor Wojciech Polak komentując słowa Siergieja Andriejewa, ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce.

Zdaniem dyplomaty Polska istnieje dziś dzięki zwycięstwu ZSRR w II wojnie światowej, co stanowi dług niemożliwy do spłacenia, gdyż wiadomo, co wobec Polaków planowali przywódcy hitlerowskich Niemiec. Słowa Andriejewa padły podczas 75. rocznicy zajęcia przez Armię Czerwoną niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Do słów rosyjskiego przedstawiciela w RP odniósł się prof. Wojciech Polak, historyk. Jego zdaniem twierdzenie, że Polacy powinni być za coś wdzięczni Sowietom jest bezczelne. – Sowieci są nam winni ogromne odszkodowania za zbrodnie i rabunki, jakich dokonali w Polsce. Tak było i taka narracja powinna dominować w mówieniu o polsko-sowieckich relacjach – ocenił w rozmowie z wPolityce.pl.

Jak dodał, słowa rosyjskiego ambasadora to bezczelność, gdyż „u początków II wojny światowej leży sojusz sowiecko-niemiecki i pakt Ribbentrop-Mołotow”. Historyk przypomniał też, że nie tylko hitlerowcy prześladowali Polaków w trakcie okupacji – robili to również Sowieci. Prof. Polak przywołał pryz tym swoją rodzinną historię – jego mama spędziła w Ałtajskim Kraju 5 lat i straciła tam brata. Warunki na zesłaniu były straszne, a ludzie byli maltretowani i przymierali głodem.

Z kolei wchodzące do Polski w roku 1944 i 1945 wojska sowieckie dopuszczały się morderstw, gwałtów na kobietach oraz rabunku polskich surowców i sprzętu z fabryk – przypomina przewodniczący Kolegium IPN zauważając, że wypędzeniu Niemców z Polski nie towarzyszyła niepodległość naszego kraju, a kolejna, tym razem sowiecka niewola, która trwała przez kilka dekad. W tym czasie NKWD dopuszczało się zbrodni na Polakach, w tym na działaczach podziemia niepodległościowego. Historyk wymienił w tym kontekście zbrodnię augustowską oraz polowanie na żołnierzy AK i innych partyzantów. Podległość wobec Związku Sowieckiego miała także wymiar polityczny, wojskowy i ekonomiczny.

Prof. Polak docenił poniedziałkowe przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy na obchodach w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau i zwrócił uwagę na kłamliwe oskarżenia pod adresem naszego kraju i naszych przodków oskarżanych o udział w Holokauście. Tymczasem „fakty były takie, że obozy koncentracyjne zbudowali Niemcy do mordowania głównie Żydów” – zauważył profesor Wojciech Polak dodając, że w niemieckich obozach ginęli także przedstawiciele innych narodów, w tym Polacy i Romowie, zaś wielu Żydów zamordowanych przez nazistów czuło związek z polskością. – Żydzi mordowani w Auschwitz często byli Żydami z pochodzenia, ale poczuwali się do polskości. Sztywne odgraniczanie ludzi według kryteriów norymberskich prowadzone przez Hitlera jest czymś kompletnie niewłaściwym – zauważył historyk.

Źródło: wpolityce.pl

MWł

Za: https://www.pch24.pl/prof–wojciech-polak–mamy-byc-sowietom-za-cos-wdzieczni–to-bezczelne-,73633,i.html

28.01.2020

Jacek czerwoni zbrodniarze z NKWDinwazja sowieckiej żydokomuny na Polskęrosyjskie zbrodnie wojennesowieckie ludobójstwo Polakówzbrodnie Armii Czerwonej
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment