imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Prof. Maria Majewska: Szczepionki czy bron biologiczna

Strona główna > Zdrowie > Prof. Maria Majewska: Szczepionki czy bron biologiczna Prof. Maria Majewska: Szczepionki czy bron biologiczna Ola Gordon Zdrowie 2

Gwałtowny wybuch w Chinach epidemii krwotocznego zapalenia płuc spowodowanego przez nowego koronawirusa nazwanego „2019 nCoV” budzi powszechny strach na świecie. Epidemia początkowo wybuchła w mieście Wuhan, nieopodal którego znajduje się zaawansowany chiński instytut do badań wirologicznych, w którym prowadzone są tajne eksperymenty z najbardziej zabójczymi wirusami. Podejrzewa się, że jest to też miejsce produkcji wirusowych broni biologicznych.

Wiadomości dostarczane prze media są często sprzeczne, mało wiarygodne lub zakłamane. Podaje się, że w Chinach dotąd zachorowało kilka tysięcy osób, a umarło poniżej 300, ale podejrzewa się, że te liczby są bardzo zaniżone. Fakt, że rząd Chin odciął od świata kilka wielkich miast i prosi UE o pomoc w zwalczeniu tej epidemii, wskazuje, że nie panuje nad sytuacją. Różne doniesienia z mediów niezależnych informują, że w Wuhan na okrągło pracują krematoria i że zbudowany w ciągu 10 dni szpital to faktycznie kontenery-umieralnie, gdzie przechowuje się chorych do śmierci i stamtąd transportuje bezpośrednio do krematoriów.

Od początku tej epidemii podejrzewano, że wywołana jest ona przez wirusa, który wydostał się w wirologicznego laboratorium i był przygotowany jako broń biologiczna. Możliwe też, że ten epidemiczny wirus znajdował się w szczepionkach, które testowano na ludziach. Zgodnie z doniesieniami, takie testy przeprowadzano w Wuhan w grudniu 2019, kiedy wybuchła tam epidemia. Korporacyjne i rządowe media ostro zaprzeczały teoriom, że wirus może być bronią biologiczną i karmiły ludzi niedorzecznymi bajkami, że pochodzi od węży lub nietoperzy, którymi od stuleci żywią się Chińczycy.

Ostatnio jednak pojawiły się naukowe dowody, że wirus jest sztucznym produktem pochodzącym z laboratorium. Naukowcy z prestiżowego Hinduskiego Instytutu Technologii w New Delhi zbadali sekwencję białkowo-genetyczną wirusa z Wuhan i porównali ją do budowy i sekwencji innych wirusów. Odkryli, że generalnie jest to koronawirus, który wywołuje ciężkie krwotoczne zapalenie płuc, zwane po angielsku SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), cechujące się dużą śmiertelnością. Ku zaskoczeniu badaczy, okazało się, że wirus ten zawiera także białkowe i genetyczne „wszywki” pochodzące od wirusów HIV, niespotykane u żadnego innego koronawirusa. Te obce białka służą wirusom HIV do rozpoznawania i przyczepiania się do komórek żywiciela (w tym przypadku człowieka) oraz do transportu wirusowego materiału genetycznego do komórek.

Powyższe badanie potwierdza domysły, że wirus z Wuhan jest sztucznie wyhodowanym tworem, łączącym w sobie struktury białkowo-genetyczne wirusów SARS i HIV, dlatego jest tak silnie zaraźliwy, groźny i zabójczy. Nadal nie wiadomo, czy opracowany był jako broń biologiczna czy miał służyć do produkcji szczepionek. Jeśli to ostatnie, to ewidentnie szczepionki te całkowicie zawiodły i stały się źródłem wielkiej epidemii, która nie wiadomo, jaki będzie mieć zasięg, jak się zakończy i ile pochłonie ludzkich istnień.

Ta wielka niewiadoma nakazuje zachowywać maksymalną ostrożność oraz izolację od zarażonych i potencjalnych nosicieli wirusa 2019 nCoV. Hinduskie badanie jest niezwykle ważne również dlatego, że sugeruje możliwe metody leczenia zarażonych tym wirusem z wykorzystaniem kombinacji leków stosowanych do leczenia infekcji koronawirusowych oraz HIV.

Prof. Maria Dorota Majewska

*******************

Publikacja:

Uncanny similarity of unique inserts in the 2019-nCoV spike protein to HIV-1 gp120 and Gag

Prashant Pradhan$1,2, Ashutosh Kumar Pandey$1, Akhilesh Mishra$1, Parul Gupta1 , Praveen Kumar Tripathi1 , Manoj Balakrishnan Menon1 , James Gomes1 , Perumal Vivekanandan*1 and Bishwajit Kundu*1 1Kusuma School of biological sciences, Indian institute of technology, New Delhi-110016, India. 2Acharya Narendra Dev College, University of Delhi, New Delhi-110019, India $Equal contribution * Corresponding authors- email: [email protected] [email protected]

Abstract: We are currently witnessing a major epidemic caused by the 2019 novel coronavirus (2019- nCoV). The evolution of 2019-nCoV remains elusive. We found 4 insertions in the spike glycoprotein (S) which are unique to the 2019-nCoV and are not present in other coronaviruses. Importantly, amino acid residues in all the 4 inserts have identity or similarity to those in the HIV1 gp120 or HIV-1 Gag. Interestingly, despite the inserts being discontinuous on the primary amino acid sequence, 3D-modelling of the 2019-nCoV suggests that they converge to constitute the receptor binding site. The finding of 4 unique inserts in the 2019-nCoV, all of which have identity /similarity to amino acid residues in key structural proteins of HIV-1 is unlikely to be fortuitous in nature. This work provides yet unknown insights on 2019-nCoV and sheds light on the evolution and pathogenicity of this virus with important implications for diagnosis of this virus.

Ola Gordon

http://chomikuj.pl/OlaGordon


Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment