imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Prof. Krzysztof Simon uhonorowany. Dostanie Medal 75-lecia misji Jana Karskiego

000AK387NF7P125J-C411.jpg


Wybitny polski hematolog i wirusolog prof. Krzysztof Simon został uhonorowany Medalem 75-lecia misji Jana Karskiego – poinformowało Towarzystwo Jana Karskiego. Odznaczenie ma zostać wręczone w styczniu.

“Jego głos nie pozwala na obojętność i jest zrozumiały dla wszystkich. Jest to głos mocny często wstrząsający, ale wnoszący w sytuację walki ze śmiertelnym wrogiem nie tylko wiedzę medyczną, ale również ład moralny” – w ten sposób uzasadniono decyzję o przyznaniu medalu prof. Simonowi.

Towarzystwo Jana Karskiego w informacji przekazanej Polskiej Agencji Prasowej zwróciło też uwagę, że “w bezprecedensowym czasie pandemicznym, kiedy wymieralność społeczeństwa polskiego osiągnęła poziom nieznany od czasu okupacji oraz szkodliwego chaosu w zwalczaniu plagi koronawirusowej postawy i świadectwa rozumu, wiedzy i poświęcenia są bezcenne”. Podkreślono przy tym, że dostarcza ich w sposób budzący wielki szacunek nagrodzony.

Zaznaczono też, że misja prof. Simona w wojnie z koronawirusem przypomina Towarzystwu Jana Karskiego misję Karskiego podczas II wojny światowej. “Zaś znamienna wypowiedź profesora: ‘Przecież mamy do czynienia z epidemicznym Holocaustem, idziemy na zwarcie ze śmiercią. Niestety, na razie takich dobitnych działań nie widzę’ – brzmi podobnie do dramatycznych apeli patrona tego medalu sprzed siedemdziesięciu pięciu z górą lat” – wskazano w uzasadnieniu przyznania odznaczenia.

Według Towarzystwa Jana Karskiego pozycja jaką odgrywa prof. Krzysztof Simon w walce z pandemią i autorytet wśród rodaków są porównywalne z rolą profesora Anthony’ego Fauciego w Stanach Zjednoczonych. “Dzięki takim ludziom społeczeństwa w dźwiganiu tragedii zarazy mogą nie czuć się opuszczone” – podkreślono w uzasadnieniu.

Jak poinformowano w komunikacie, prof. Simon zaakceptował wyróżnienie, a wręczenie medalu odbędzie się w styczniu.

Medal 75-lecia misji Jana Karskiego został zaprojektowany przez artystę Janusza Kapustę z Nowego Jorku, a wybity przez medaliera Wiesław Kuleja. Emisja odznaczenia liczy zaledwie trzydzieści egzemplarzy. Pierwszym wyróżnionym był papież Franciszek, któremu medal wręczył w Watykanie kardynał Stanisław Dziwisz. Lista uhonorowanych obejmuje prezydentów Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela – Andrzeja Dudę, Donalda Trumpa i Reuvena Riwlina. Otrzymali go hierarchowie polskiego Kościoła – kardynał Stanisław Dziwisz i kardynał Kazimierz Nycz oraz biskup Tadeusz Pieronek. Medal otrzymała także bazylika Świętego Krzyża w Warszawie, z którą związana była część konspiracyjnej działalności okupacyjnej Jana Karskiego.


Source link

Leave a Comment