imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Prof. Huebner: Konferencja o przyszłości Europy to wielka szansa

huebner_sikorski.jpg


Screen z konferencji prasowej online; Fot. PAP

Prof. Danuta Huebner i Radosław Sikorski zachęcali we wtorek do udziału w Konferencji o przyszłości Europy. To wielka szansa i dobry moment – podkreślali.

W niedzielę, 9 maja zainaugurowano Konferencję, podczas której przez rok będzie trwała debata z udziałem obywateli o tym, jak powinna wyglądać Unia Europejska w przyszłości. We wtorek do udziału w zaplanowanych wydarzeniach zachęcali podczas konferencji zorganizowanej przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce europosłowie z Grupy Europejskiej Partii Ludowej: prof. Danuta Huebner oraz Radosław Sikorski.

Według prof. Huebner Konferencja jest szansą na pokazanie w europejskim obywatelskim głosie również głosu polskiego. „To jest dla nas Polaków wielka szansa, żeby z Polski popłynął do Europy, ale także do świata, bo świat się też tym trochę interesuje, inny głos o Europie. Żeby to nie był ten głos, do którego rząd przyzwyczaił świat w ostatnich latach” – oceniła Danuta Huebner. „To jest dla nas wielka szansa jako Polaków, żeby mieć wewnętrzną debatę o Europie w Polsce, bo jakoś ostatnio specjalnie dużo jej nie było” – dodała.

Prof. Huebner podkreśliła też, że Traktat Lizboński nadał „ogromny rozmach obywatelstwu Unii Europejskiej”. „Jesteśmy obywatelami z prawami i obowiązkami. [Traktat Lizboński] wprowadził Unię jako wspólnotę obywateli, nie tylko wspólnotę państw, ale nie nadał temu wymiarowi praktycznej mocy. To jest ciągle nieprzetrawione przez wielu przywódców politycznych, ta obywatelskość Unii, a demokracji europejskiej bez obywateli nie da się ani umocnić, ani też przyklepać, zagwarantować. Stąd ten pomysł na konferencję z bezprecedensową rolą obywateli” – wskazała.

Radosław Sikorski ocenił z kolei, że Konferencja zaczyna się w dobrym momencie. „Uważam, że pandemia uświadomiła Europejczykom, że wymagamy od Unii, aby w kryzysie była sprawna, ale nie dajemy jej wystarczających kompetencji” – mówił, zaznaczając, że „zdrowie to póki co kompetencja państw narodowych”.

„Przede wszystkim wzywam wszystkich tych, którzy – po części słusznie, a po części na wyrost – oskarżają Unię, że jest zbyt elitarna czy zbyt biurokratyczna: to jest ten moment, żeby dać głos, żeby wziąć udział w tych formułach, które Konferencja udostępnia i powiedzieć, jakiej Unii chcemy” – zachęcał Sikorski.

Jak mówił, on sam będzie w Konferencji zabierał głos w sprawach wspólnego działania UE na arenie międzynarodowej. „Uważam, że Unia musi być skuteczna w dziedzinie spraw zagranicznych i w dziedzinie obronności. Niestety państwa członkowskie nie przestrzegają traktatu z Lizbony i nie działają wspólnie na arenie międzynarodowej” – ocenił.

„Niestety grupy bojowe, które miały być zalążkiem wspólnych zdolności obronnych, nie są używane. A pandemia nam wszystkim uświadomiła, że może się zdarzyć to, czego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Zdolności obronne też są po to, aby się przydały wtedy, kiedy stanie się coś, czego sobie nie życzymy” – przekonywał.

Wielojęzyczną platformę cyfrową, przy pomocy której obywatele mogą kontaktować się i omawiać swoje propozycje z osobami pochodzącymi ze wszystkich państw członkowskich, można znaleźć TUTAJ.

aba/

Źródło informacji: EuroPAP News


Source link

Leave a Comment