imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Prima Aprilis 2022: Najlepsze żarty i memy. Kiedy jest?

000EY0Z07NNAIR8X-C429.jpg


Sformułowanie Prima Aprilis pochodzi z języka łacińskiego i dosłownie oznacza pierwszy dzień kwietnia, dlatego Prima Aprilis 2022 obchodzimy 1 kwietnia. Międzynarodowe święto znane jest nie tylko w Polsce. Jego początki sięgają średniowiecza, natomiast źródeł należy szukać w starożytnym Rzymie. Skąd tradycja Prima Aprilis?

Niestety nie ma pewności, skąd wzięło się Prima Aprilis. Część badaczy uważa, że korzeniami święta jest Cerialii. To w starożytnym Rzymie obchodzono od 12 do 19 kwietnia ku czci Cerery, bogini wegetacji i urodzajów. Świętu towarzyszyły igrzyska i teatralne przedstawienia. Ostatni dzień uroczystości związany był z konnymi wyścigami oraz wypuszczeniem na arenę lisów z przywiązanymi płonącymi pochodniami.

To nie jedyna wersja. Źródeł, skąd wzięło się Prima Aprilis, historycy upatrują również w innym rzymskim święcie – Veneraliach. Ta wersja jest bardziej prawdopodobna z dwóch powodów. Po pierwsze, odbywało się 1 kwietnia, a po drugie, jak podczas Prima Aprilis, dozwolone były żarty, wygłupy i kawały. Podczas uroczystości nie brakowało komicznych występów, np. mężczyźni zakładali peruki i przebierali się za kobiety.

Tradycja Prima Aprilis nierozerwalnie związana jest z kalendarzem. Od początku średniowiecza nie tylko w różnych krajach, ale również w poszczególnych miastach tego samego państwa, Nowy Rok obchodzono 25 grudnia, 25 marca lub właśnie 1 kwietnia, co związane było z ruchomą datą Wielkanocy. Witano go przyjęciami i tańcami

Dopiero pod koniec XVI wieku papież Grzegorz XIII ujednolicił kalendarz chrześcijański, ustanawiając 1 stycznia jedyną datą Nowego Roku. Niestety wiele lat tradycji i nieufność sprawiła, że nie wszyscy uwierzyli w zmianę daty. Dlatego część mieszkańców Europy nadal obchodziła Nowy Rok 1 kwietnia. Takie osoby miały padać ofiarą żartów i dowcipów oraz nazywano ich “kwietniowymi głupcami”. Niemniej może to być kolejny trop na drodze do odkrycia, skąd tradycja Prima Aprilis.

Kolejna z wersji mówi, że tradycja Prima Aprilis narodziła się we Francji. W 1564 roku Karol IX zreformował jej kalendarz – Nowy Rok obchodzono nie 1 kwietnia, a 1 stycznia na terenie całego już kraju. Prima Aprilis we Francji nawiązuje do przypinania do pleców kartki z rybą, a pierwszy oficjalny primaaprilisowy żart polegał na wysyłaniu po świeże ryby osoby, która nie była świadoma tego, że ze względu na okres tarła połowy były zakazane.

Ujednolicenie kalendarza i ustanowienie 1 stycznia rozpoczęciem Nowego Roku tłumaczy również, skąd wzięło się Prima Aprilis we Włoszech. Jeszcze przed decyzją papieża Grzegorza XIII Nowy Rok obchodzono od 25 marca do 1 kwietnia i w tym czasie Włosi obdarowywali się paczkami z prezentami. Po zmianie w kalendarzu obdarowywano się pustymi paczkami, co miało żartobliwie symbolizować przestarzałe już święto.

Primaaprilisowe żarty można robić, koncentrując się na utrudnianiu codziennych czynności osobie, która pada ofiarą dowcipu. Najczęściej powtarzane żarty na Prima Aprilis to przestawienie wszystkich zegarków w domu. Równie zabawne, choć nieco pracochłonne, może być wypełnienie pasty do zębów bitą śmietaną. To najlepszy żart na Prima Aprilis, by zaskoczyć miłośnika słodkości.

Inny popularny żart na Prima Aprilis to wsypanie cukru do solniczki, a soli do cukierniczki. Taśma dwustronna przyda się, gdy 1 kwietnia będziemy chcieli przykleić do podłogi pantofle ofiary. Klasyczny żart na Prima Aprilis to przyklejenie karteczki na plecy. Można również ugotować jajka i włożyć je z powrotem do lodówki. Zdziwienie na twarzy osoby próbującej zrobić jajecznicę – bezcenne.

W dobie Internetu Prima Aprilis przenosi się także do sieci. Święto dowcipów i żartów to doskonała okazja, by wywołać uśmiech na czyjejś twarzy przesyłając mu zabawnego mema. Oto najlepsze memy na Prima Aprilis 2022:


Source link

Leave a Comment