imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Prezydent zachęca do “Narodowego Czytania”. “Ufam, że każdy z państwa odkryje swoją »Balladynę«”

4wumziq121vrhoqrts7767jawkmwgxfi.jpg


Treść prezydenckiego przesłania opublikował w środę Instytut Książki.

 

“Serdecznie zapraszam państwa do Narodowego Czytania »Balladyny« Juliusza Słowackiego w sobotę 5 września. Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał prezydent.

 

Z zachowaniem wszelkich środków ostrożności

 

W swoim liście zwrócił uwagę, że bardzo mu zależy na tym, aby “tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności”. “Zachęcam państwa do zorganizowania lektury »Balladyny« według państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji” – zaznaczył Duda.

 

 

“Jestem przekonany, że ten wyjątkowy utwór, którego inscenizacje trwale zapisały się w historii polskiego teatru, my także przeczytamy na wiele różnych i oryginalnych sposobów, które są stałym walorem Narodowego Czytania i poprzez które tę akcję współtworzą Polacy w różnym wieku w tak licznych miejscach w Polsce i na całym świecie” – podkreślił.

 

“Wybitna polska literatura”

 

“Ufam, że – wzorem lat ubiegłych – i tym razem podczas Narodowego Czytania każdy z państwa odkryje swoją »Balladynę«, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem” – napisał prezydent. “Mam głęboką nadzieję, że wspólne Narodowe Czytanie po raz kolejny dostarczy nam dużo radości w obcowaniu z wybitną polską literaturą” – dodał.

 

ZOBACZ: Prezydent Duda otworzył 8. Narodowe Czytanie nowel polskich

 

“Zapraszam państwa do Narodowego Czytania 2020!” – zakończył swój list Andrzej Duda.


Source link

Leave a Comment