imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie i admiralskie. Wyróżnionych 17 oficerów

3impvoryi7x3xdxyh9nkmy3b2n9fuzh5.jpg


– To jest odpowiedzialność. Ta tuba wraz z tą buławą waży tony, ale żadnego z panów w ziemię nie wgniata. To bardzo dobrze, dlatego właśnie ją dostaliście. W ocenie dotychczasowej służby i tego, kim i jacy jesteście – jako żołnierze i jako ludzie – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda: Mamy dzisiaj realne niebezpieczeństwo

Prezydent zaznaczył, że tuż za nasza granicą toczy się wojna. – Mamy dzisiaj realne, namacalne niebezpieczeństwo. Mamy sąsiada, który nie waha się rzucać gróźb i pokazywać, że oczekuje tego, że inne państwa i narody będą mu podległe. Znamy wszyscy znakomicie naszą historię i wiemy, co to może znaczyć i jaka z tym jest związana odpowiedzialność – mówił.

 

– Ile wichrów przeszło przez naszą ziemię, ile wichrów chłostało nasz naród w historii, ile razy te wichry przede wszystkim sprawdzały właśnie tych, którzy podejmują się zadania obrony ojczyzny – powiedział Andrzej Duda, zaznaczając, że jesteśmy w przededniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

 

– Dzisiaj widzimy to w sposób szczególnie wyrazisty i stąd ta rola jest związana dziś z tak ogromną odpowiedzialnością: za bezpieczeństwo Polski, za żołnierza Rzeczypospolitej – tego kim on będzie i jaki on będzie, z jakiego przykładu on będzie czerpał i kto będzie dla niego wzorem, i wreszcie, jak będzie doskonalony w swojej służbie i jak będzie do tej służby motywowany – dodał.

 

Prezydent wskazywał, że dzisiejsza służba w korpusie generalicji wymaga otwartej głowy, mądrości, rzetelności, oddania i zrozumienia, co to znaczy Polska i obrona Rzeczypospolitej.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 12. Tak wiele nominacji nie było od lat. 

 

Jeśli chodzi o nominowanych, dwóch z nich służy w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, a pozostali współpracują z Ministerstwem Obrony Narodowej. 

 

Na stopień generała broni awansowano dotychczasowego gen. dywizji Krzysztofa Radomskiego, który kieruje obecnie Inspektoratem Kontroli Wojskowej. To jemu szef MON powierzył m.in. proces rozbudowy armii do 300 tys. żołnierzy.

 

Awans na stopień generała dywizji odebrał także gen. brygady Wojciech Marchwica. To druga gwiazdka generalska szefa sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Gen. Marchwica dowodził m.in. Polsko-Ukraińskim Batalionem Sił Pokojowych oraz służył na misjach w Kosowie, Iraku i Afganistanie.

17 nominowanych oficerów Wojska Polskiego

Na stopień generała broni Wojska Polskiego mianowany został:

 

– generał dywizji Krzysztof Radomski – szef Inspektoratu Kontroli Wojskowej.

 

Na stopień generała dywizji Wojska Polskiego mianowany został:

 

– generał brygady Wojciech Marchwica – szef sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

Na stopień generała brygady Wojska Polskiego mianowani zostali:

 

– pułkownik Mariusz Fryc – zastępca dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego;

– pułkownik Marcin Górka – dyrektor Departamentu Innowacji MON;

– pułkownik Tomasz Jatczak – dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego;

– pułkownik Sławomir Kojło – dowódca 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej;

– pułkownik Robert Kopacki – zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych;

– pułkownik Roman Kopka – dowódca 7. Brygady Obrony Wybrzeża;

– pułkownik Sławomir Kozicki – zastępca dyrektora Departamentu Budżetowego MON;

– pułkownik Jerzy Laskowski – zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON;

– pułkownik Jarosław Mokrzycki – dowódca Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG;

– pułkownik Mirosław Polakow – szef Pionu Wsparcia – zastępca szefa Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych;

– komandor Adam Rzeczkowski – szef Pionu Planowania – zastępca szefa Sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych;

– pułkownik Mariusz Skulimowski – szef Zarządu Logistyki – P4 SG WP;

– pułkownik Krzysztof Zielski – szef Zarządu Planowania Rzeczowego – P8 SG WP.

 

Na stopień kontradmirała Marynarki Wojennej mianowani zostali:

 

– komandor Włodzimierz Kułagin – dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża;

– komandor Jarosław Wypijewski – dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

jsd/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment