imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Prezes ORLEN VC: musimy odbudować wizerunek pieniędzy publicznych

1_69.jpg


Fot. PAP/M. Kmieciński (1)

Założycielom startupów nie jest obojętne, skąd pochodzą pieniądze potrzebne do uruchomienia ich przedsiębiorstw – uważa prezes zarządu ORLEN VC, Marek Garniewski. Dlatego należy odbudować wizerunek pieniędzy publicznych, nadszarpnięty m.in. aferą w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, które dysponowało tymi środkami.

Przygotowana przez redakcję PAP Biznes debata „Strategia rozwoju rynku private equity i venture capital w Polsce” koncentrowała się na przyszłości usług związanych z pozyskiwaniem kapitału przez biznes.

„Przez rok działania funduszu udowadnialiśmy, że nie jesteśmy kolejnym publicznym źródłem pozyskania kapitału, tyko funduszem, który chce rozwijać spółki, współpracować z nimi, wspierać biznes i dawać coś więcej, niż tylko pieniądze. Takie działanie jest kluczowe” – powiedział Marek Garniewski, prezes zarządu ORLEN VC w trakcie debaty, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.

Z corocznego raportu PFR Ventures oraz Inovo VC „Transakcje na polskim rynku VC” wynika, że wartość inwestycji venture capital w Polsce spadła w 2023 roku o 42 proc., w stosunku do 2022 roku. Pod względem wysokości finansowania, nasz rynek cofnął się do 2020 roku. Inwestycje venture capital w Polsce w 2023 roku są jednak największe w Europie Środkowo-Wschodniej i odpowiadają za jedną czwartą finansowania w tym regionie, a niedawno minister finansów Andrzej Domański informował, że opracowywany jest plan działań na rzecz rozwoju polskiego rynku private equity.

„Pierwsze kwartały pokazują pozytywny ruch – pojawiają się pieniądze z UE, które zasilą fundusze publiczne. To ogromna szansa. Jeśli uda nam się znowu przekonać inwestorów do pieniędzy publicznych, to wiele z tych projektów, zamiast uciekać na wczesnym lub średniozaawansowanym etapie za granicę i tam realizować zyski swoim inwestorom, będzie mieć szansę, aby pozostać w kraju” – powiedział Marek Garniewski.

Jego zdaniem problemem wciąż jest jednak brak wyjść z inwestycji private equity, co uniemożliwia zwrot środków inwestorom w funduszach i utrudnia zbieranie nowych. Giełda w tym wypadku nie pomoże.

„Wyjścia na giełdę poprzez IPO stanowią tylko kilka procent, a większość transakcji to albo przejęcia, albo sprzedaż do kolejnych funduszy” – powiedział Marek Garniewski.

Przypomniał, że rynek venture capital w Polsce jest młody.

„Dziesięć lat temu o VC można było jedynie czytać w zagranicznych publikacjach, bo w Polsce ten rynek praktycznie nie istniał. Były tylko pojedyncze podmioty, które tego próbowały. Dużą pracę wykonał Polski Fundusz Rozwoju, zasilając pierwszy etap rozwoju startupów i zachęcając młodych ludzi, by byli przedsiębiorczy” – podkreślił prezes Garniewski.

Jego zdaniem brakuje kolejnych etapów finansowania, aby lokalne przedsiębiorstwa i przedsiębiorczy ludzie byli w stanie szybko wesprzeć swoje rozwiązania polskim kapitałem.

„Niestety, jeżeli są to dobre rozwiązania, szybciej pozyskają kapitał zagraniczny, ponieważ polski kapitał nie jest dostępny na kolejnych etapach finansowania” – wskazał prezes Garniewski.

Prezes ORLEN VC zauważył, że sektor prywatny, a zwłaszcza młodzi przedsiębiorcy, odwrócili się od środków publicznych:

„Ostatnie wypadki w polskim systemie środków publicznych sprawiły, że nikt nie chce tych pieniędzy i przedsiębiorcy szukają środków za granicą. Nie jesteśmy dzisiaj w stanie zainteresować publicznymi pieniędzmi młodych przedsiębiorców, więc pora na inwestorów prywatnych, którzy są w stanie ich do siebie przekonać. Niestety, tych inwestorów prywatnych w kraju jest niewielu” – zauważył Garniewski.

Zdaniem prezesa Garniewskiego, polski rynek nie jest konkurencyjny dla pozostałych graczy. Fundusze, które funkcjonują w Europie Zachodniej, są o wiele atrakcyjniejsze, niż te polskie, ze względu na obowiązujące uwarunkowania okołoprawne i regulacyjne.

„Zespoły, które pozyskały w pierwszych rundach finansowania środki np. z PFR, nauczyły się, że drugim funduszem łatwiej zarządzać zagranicą. W pierwszym kwartale tego roku piąty z największych funduszy zawiązanych w Europie – OTB Adama Niewińskiego i Marcina Hejki z prawie 200 mln euro, jest klasyfikowany jako fundusz holenderski” – zaznaczył Garniewski.

Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Kongres zaprasza do nieskrępowanej debaty na temat stabilności europejskiego i polskiego systemu finansowego, a także wypracowania rekomendacji w zakresie rozwiązań systemowych dotyczących bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju. EKF 2024 odbył się w dniach 10-12 czerwca w Sopocie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 


Source link

Leave a Comment