imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Prezes NIK Marian Banaś spotkał się z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim

pwpxdjr45szb2622jb151kexsmsbbxhz.jpg


Zagrożenia niezależności, jakie napotykają obecnie kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli były m.in. tematem rozmów prezesa Mariana Banasia z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim. “Omówiono procedurę mechanizmu SIRAM uruchomioną na prośbę Prezesa NIK przez IDI – Inicjatywę na rzecz rozwoju w Międzynarodowej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli INTOSAI” – czytamy w oświadczeniu NIK.

“Prezes NIK Marian Banaś, przekazał Ambasadorowi Brzezinskiemu informacje na temat zagrożeń niezależności, jakie napotykają obecnie kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli” – czytamy w oświadczeniu NIK.

 

Prezes NIK podziękował też Brzezinskiemu za wsparcie i pomoc, którą Polska otrzymywała od USA w latach 90. Przypomniał też o drodze, jaką pokonali Polacy, żeby osiągnąć wolność i niezależność. 

Mechanizm SIRAM

Banaś omówił z przedstawicielem Stanów Zjednoczonych w Polsce procedurę mechanizmu SIRAM uruchomioną na prośbę Prezesa NIK przez IDI – Inicjatywę na rzecz rozwoju w Międzynarodowej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli INTOSAI. 

 

“Mechanizm Szybkiego orzecznictwa na rzecz niezależności najwyższego organu kontroli (ang. SAI Independence Rapid Advocacy Mechanism) ma służyć opisowi systemowych ograniczeń niezależności Najwyższej Izby Kontroli przez niezależny, międzynarodowy zespół ekspertów” – podaje NIK. Raport zaprezentowany zostanie jeszcze w tym miesiącu. 

 

ZOBACZ: Media: prezes NIK Marian Banaś nie przedstawił wyników śledztwa ws. inwigilacji

 

W komunikacie zapowiedziane zostało też spotkanie Banasia z szefem Urzędu Rozliczalności Rządu USA, które ma odbyć się jeszcze w tym roku w Polsce. 

Banaś: Mam dużą wiedzę dotyczącą nieprawidłowości 

W połowie listopada prezes NIK wystąpił w programie “Gość Wydarzeń”. Prowadzący Bogdan Rymanowski zapytał go, czy zgadza się ze słowami Donalda Tuska, który nazwał szefa NIK “świadkiem koronnym”. 

 

ZOBACZ: Marian Banaś: Jestem gotów przedstawić informacje o nieprawidłowościach w budżecie państwa

 

– Ja nie jestem żadnym kryminalistą i żadnym świadkiem koronnym. Jestem w posiadaniu dużej wiedzy i jeśli będzie taka potrzeba, mogę się tą wiedzą podzielić – mówił. – Jestem gotów przedstawić wiele informacji dotyczących różnych nieprawidłowości w wykonaniu budżetu państwa – dodał. 

 

– Wymiar sprawiedliwości będzie decydował o tym, czy to zakończy się wyrokiem. W raportach jest dużo nieprawidłowości i ustaleń – podkreślił.  

ap/ac/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment