imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Premier: ten rok będzie dobrym rokiem dla polskiej gospodarki

ja1tebsuovf47f5tggk2p7n3inqft97k.jpg


W piątek premier odwiedził firmę LIBRA na Dolnym Śląsku.

– Tu w Dzierżonowie na Dolnym Śląsku miejsca pracy i firmę, która blisko 30 lat temu powstała z niczego, również udało się ocalić. Firmę, która działa dziś na 4 kontynentach jest eksporterem specjalistycznej chemii budowlanej – mówił premier.

 

ZOBACZ: Dane GUS ws. PKB: Premier: to mocny fundament do odbudowy

 

– Dziś jesteśmy w niezwykle krytycznym momencie całej epidemii. Z jednej strony spływają do nas niezłe dane makroekonomiczne. Okazuje się, że recesja jest dużo płytsza niż wydawało nam się jeszcze kilka miesięcy temu – dodawał Morawiecki. Podkreślał, że pozytywnie zaskoczyła wszystkich również produkcja przemysłowa w grudniu oraz niższe niż zakładano bezrobocie.

 

Premier wskazywał, że w skali “mikro”, wiele branż zmaga się z problemami w związku z drugą i trzecią falą epidemii. Dlatego, jak przypomniał, rząd przedłużył bezzwrotne dotacje dla mikro i małych firm.

 

– Drodzy przedsiębiorcy, rozumiem wasze rozgoryczenie, bo powoli otwieramy gospodarkę. Mam nadzieję, że w kolejnych tygodniach dane epidemiczne pozwolą nam na podjęcie kolejnych decyzji. Ale mamy do czynienia z niezwykle nieprzewidywalnym zjawiskiem – mówił. Prosił o “chwilę cierpliwości i zrozumienia”.

“Postarajmy się dotrwać do akcji szczepień”

Premier wskazał, że zakład w Dzierżoniowie, tak jak wiele innych, już w pierwszych miesiącach epidemii zaczął produkować płyny dezynfekujące i bezpłatnie dostarczać je do szpitali. Jak mówił, jest to dowód na solidarność polskich firm, pracowników i całej gospodarki.

 

Jednocześnie szef rządu poprosił o cierpliwość i zrozumienie. Zapewnił, że rząd dąży do tego, żeby normalność jak najszybciej wróciła. – Dziś widziałem tutaj w Dzierżoniowie, że szanse na to są bliżej niż by się mogło wydawać – podkreślił.

 

– Postarajmy się w atmosferze solidarności i odpowiedzialności dotrwać do akcji szczepień i dostępności dawek, bo tak naprawdę tym jesteśmy dzisiaj limitowani. Przygotowaliśmy infrastrukturę do szczepień ok. 10 mln osób miesięcznie, ale musimy czekać na dawki szczepionek według kalendarza uzgodnionego przez KE – zaznaczył.

 

– Przechowanie wartości przedsiębiorstw takich, jak to i setki tysięcy innych napawa mnie pewnym ostrożnym optymizmem, że tak jak dobre dane makroekonomiczne, które ujawniają się teraz za zeszły rok, pokazują siłę naszej gospodarki, tak będziemy w stanie szybko ruszyć ze wzrostem gospodarczym, odbić się już w najbliższych miesiącach i kwartałach. Ten rok może być dobrym rokiem i będzie dobrym rokiem dla polskiej gospodarki – stwierdził Morawiecki.

Do 5 tys. złotych

– Na tym etapie decyzja o przedłużeniu większości obostrzeń była konieczna. Widzimy, jak wirus szaleje w innych krajach Europy i jak wielu Polaków walczy o życie i zdrowie w szpitalach. Wiem jednak, że wiele osób przyjęło tę decyzję z rozczarowaniem, a nawet z irytacją. Rozumiem głosy rozgoryczenia, chęć powrotu do normalnej pracy – mówił premier w piątek po południu.

 

Jak dodał, właśnie dlatego rząd podjął decyzję o przyznaniu na grudzień, styczeń i luty programu dotacji bezzwrotnych do 5 tys. zł dla mikro i małych firm. – Przeznaczymy na to kolejne od 2,3 do 3 mld zł. Łącznie wsparcie dla przedsiębiorców przekroczyło już 175 mld zł. Dzięki temu uratowane zostało ponad 5 mln miejsc pracy. Tym razem kierujemy pomoc do 48 branż, które z powodu jesiennych i zimowych obostrzeń  musiały ograniczyć lub zupełnie wstrzymać swoją działalność – mówił.

 

ZOBACZ: Spotkanie u premiera. “Wszyscy, poza Konfederacją, mamy wspólny cel”

 

Wyjaśnił, że można się o nią ubiegać, jeżeli przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku był niższy w związku z COVID-19 o co najmniej 30 proc. wobec przychodu w odpowiednim okresie porównawczym. 

 

– Przedłużyliśmy obostrzenia o kolejne dwa tygodnie, ale w ślad za tym podążają też konkretne mechanizmy wsparcia. Od ponad 10 miesięcy toczymy niezwykle trudną walkę. I choć jest ciężko, ta walka daje efekty. Dopiero co GUS ogłosił, że spadek polskiego PKB za 2020 r. wyniesie zaledwie 2,6 proc. co stanowi lepszy wynik niż mogliśmy przewidywać – powiedział premier.

bas/ Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment