imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Prawdziwy rak-zabójca – Wolna Polska – Wiadomości

c1985fa5258e18944f6b2c299ef1a6aa


Prawdziwy rak-zabójca: paskarskie ceny leków w celu napychania kieszeni gigantom Big Pharma

Lekarze mówią, że „spekulacje” tego przemysłu zagrażają życiu chorych

Wpływowa grupa ekspertów od leczenia raka ostrzegła, że wysokie ceny leków onkologicznych oferowanych przez firmy farmaceutyczne skutecznie skazują pacjentów na śmierć.

Grupa ponad 100 znanych lekarzy onkologów z całego świata, w tym dziewięciu z UK, oskarżyła przemysł farmaceutyczny o „spekulację” – czyli osiąganie zysków przy użyciu nieuczciwych metod, kopia tego, co zdarza się np. przez podnoszenie kosztów ziarna po klęsce żywiołowej.

(…)

Specjaliści mówią: „Co decyduje o moralnie uzasadnionej, słusznej cenie leku na raka? Przystępna cena leku powinna utrzymać firmy farmaceutyczne na normalnym poziomie zysku bez uciekania się do „spekulacji”. (…)

Autorzy artykułu, opublikowanego w czasopiśmie Krew (the Blood), są specjalistami w nowotworach krwi, takich jak białaczka, gdzie leki na raka okazały najbardziej skuteczne.

Jeden z najbardziej znanych – imatinib, którego marką na rynku jest Glivec – okazał się tak skuteczny przy leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej, że pacjenci, którzy jeszcze dziesięć lat temu potrafili przeżyć zaledwie kilka lat, obecnie mogą oczekiwać prawie normalnej długości życia.

Ale koszt Glivecu wzrósł z £ 18.000 na pacjenta na rok do około £ 21.000 w UK, czy też z 30.000 dolarów do 92.000 dolarów w USA. Dzieje się tak pomimo faktu, że wszystkie koszty badań zostały odzyskane przez stosowanie na początku wysokiej ceny, a liczba pacjentów leczonych i długość kuracji tym środkiem znacznie wzrosły z powodu sukcesu tego środka.

Daniel Vasella, były prezes i dyrektor naczelny firmy Novartis, powiedział, że opłaty pobierane za Glivec w 2001 roku (…) przyniosły roczne przychody w wysokości 900 mln $, co wystarcza na pokrycie kosztów badawczych przez kolejne dwa lata. W 2012 r. roczne przychody z tego tytułu wyniosły 4,7 miliarda dolarów. (…)

W USA, nawet ci, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne płacą średnio 20 procent ceny leków z własnej kieszeni. Ceny leków są najczęstszą przyczyną osobistych bankructw w USA.

(…)

„Cena leku w dużym stopniu wpływa na decyzję NICE czy możemy przepisać go na NHS. Jestem szefem personelu w Imperial College i ciągle prosi się nas, aby dokonywać obniżania naszych wydatków. Musimy bardzo uważnie przyglądać się kosztom leków, których używamy”. (…)

„Te leki są bardzo skuteczne w utrzymywaniu ludzi przy życiu. Ale jeśli są one wycenione na znacznie wyższą cenę, niż możesz sobie pozwolić, to wiesz, że można uratować ludzi, nie możesz sobie na to pozwolić. To jest całkowicie nie do utrzymania przez NHS, ponieważ koszty rosną z roku na rok. Musimy wejść w poważny dialog na temat tego, czy można utrzymać te koszty”.

Autorzy artykułu w Krew podsumowują: „Wierzymy, że niezrównoważone ceny leków są szkodliwe dla pacjentów. Wzywając do obniżenia tych cen, mówimy że to jest konieczne dla ratowania życia pacjentów, którzy nie mogą sobie pozwolić na ich zakup. Uważamy, że ceny leków powinny odzwierciedlać obiektywne czynniki i nie wolno doprowadzać do przekraczania przez nie wartości, które szkodzą naszym pacjentom i społeczeństwu”. (…)

Etyczna cena docelowa? Leki na raka

Najważniejsze marki stosowane w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej:

Imatinib (Glivec) £ 21.000 na pacjenta na rok – Novartis, okazał się bardzo skuteczny i niespodziewanie zamienił się w przebój rynkowy, zarabiając miliardy funtów dla jego twórców.

Nilotynib (Tasigna) £ 21000 – Novartis, przeznaczony dla pacjentów, którzy nie reagują na Glivec, Novartis zmniejszył koszty, aby lek mógł w przeszłości przejść do obiegu medycznego przy jednoczesnym zwiększeniu kosztów Glivecu.

Dazatynib (Sprycel) £ 31000 – Bristol Myers Squibb, również przeznaczony dla pacjentów, którzy nie mogą przyjmować Glivecu. Ale to nie zostało zatwierdzone przez NICE do użytku w ramach NHS ze względu na wysokie koszty.

Bosutinib (Bosulif) £ 76000 – Pfizer. Dla pacjentów, którzy cierpią na skutki uboczne wskutek stosowania innych leków. Zdobył zatwierdzenie w USA w 2012 roku, ale czeka na licencję w Wielkiej Brytanii.

Omacetaxine (Synribo) £ 100.000 – Teva. Dla pacjentów, którzy nie tolerują innych leków. Zatwierdzony w USA w 2012 roku, ale oczekuje na licencję w Wielkiej Brytanii.

Ponatinib (Iclusig) £ 90000 – Ariad. Lek trzeciej generacji, który działa w inny sposób. Zatwierdzony w USA w 2012 roku, ale oczekuje zatwierdzenia w Wielkiej Brytanii.

źródło: http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/the-real-cancer-killer-ripoff-prices-for-drugs-set-by-profiteering-big-pharma-giants-8591825.html

przygotował: Pluszowy Miś

Big PharmaInfo


Source link

Leave a Comment