imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

Poznaliśmy “Złotą XI 100-lecia Lecha Poznań”

s4gu8ye89b9zn84jiqkamo927yzb9va3.jpg


19 marca 1922 roku – ta data uznawana jest za początek działalności klubu ze stolicy Wielkopolski. Dokładnie w setną rocznicę “Kolejorz” zmierzył się z Jagiellonią przy komplecie publiczności. O tym, że zbliża się święto siedmiokrotnego mistrza Polski dało się zauważyć już kilka dni temu. Ulice dojazdowe do stadionu, a także pojazdy komunikacji miejskiej były przyozdobione flagami w klubowych barwach. Kibice pod stadionem gromadzili się na kilka godzin przed meczem.

 

Zobacz także: Lech pewnie pokonał Jagiellonię

 

Oba zespoły także dostosowały się do okolicznościowego charakteru mecz i wystąpiły w strojach retro stylizowanych na lata przedwojenne.

 

W przerwie meczu ogłoszono “Złotą XI 100-lecia klubu”. Kapituła złożona ze 100 dziennikarzy, kibiców i historyków wybrała 100 piłkarzy, na których głosowali sympatycy “Kolejorza”. Znaleźli się w niej:

 

Piotr Mowlik, Hieronim Barczak, Bartosz Bosacki, Damian Łukasik, Marek Rzepka, Jarosław Araszkiewicz, Roman Jakóbczak, Mirosław Okoński, Semir Stilić, Teodor Anioła, Robert Lewandowski.

 

Niemal wszyscy byli zawodnicy odebrali symboliczne koszulki osobiście – zabrakło nieżyjącego Anioły oraz Lewandowskiego, który podziękował fanom z telebimu.

 

 

Stilic, obecnie piłkarz Zeljeznicara Sarajewo, nie krył zaskoczenia wyróżnieniem. Przybył do Poznania, rezygnując z gry w niedzielnym meczu w bośniackiej lidze.

 

– Nie oczekiwałem takiego wyróżnienia. Dla mnie to były piękne lata w Lechu, najlepszy okres w mojej karierze. Przyjechałem tu jako bardzo młody chłopak i wszystko tak szybko się potoczyło. Wiele fajnych chwil tu przeżyłem, wiele meczów przy pełnych trybunach. Miło tu być znowu – przyznał Stilic, mistrz Polski z 2010 roku.

 

Przy okazji jubileuszowego pojedynku na trybunach pojawiło się wielu gości – piłkarzy, trenerów i działaczy, którzy w przeszłości związani byli z Lechem. Na trybunach zasiedli także m.in. prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza oraz trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem jubilata 3:0.

 

100 lat temu nastoletni chłopcy z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w podpoznańskim Dębcu stworzyli amatorską drużynę o nazwie Lutnia. 19 marca 1922 oficjalnie zarejestrowali klub w okręgowym związku piłkarskim, co traktuje się jako formalny początek ich działalności. Lutnia stała się protoplastą jednego z najbardziej utytułowanych klubów w polskim futbolu – Lecha Poznań. Pod tym szyldem poznański zespół występuje od 1957 roku. Inne źródła historyczne wskazują jednak na rok 1920 jako początek działalności klubu.

 

Największe sukcesy “Kolejorza” to siedmiokrotne mistrzostwo kraju i pięciokrotny triumf w Pucharze Polski. Lechici wielokrotnie występowali w europejskich rozgrywkach. Trzykrotnie dotarli do 1/8 finału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych, grali w 1/16 Pucharu UEFA i Ligi Europy.

RM, PAP

Przejdź na Polsatsport.pl


Source link

Leave a Comment