imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Powalone drzewa, uszkodzone dachy. Przez Polskę przechodzi Orkan Otto

zfxcd4yp44mm28977tm84i3b2c2rz7a7.png


Huraganowy wiatr, powalone drzewa, uszkodzone dachy, zablokowane drogi i dostępy w dostawie prądu – przez Polskę przechodzi orkan Otto. W związku z silnym wiatrem w nocy i nad ranem strażacy interweniowali ponad 3200 razy. Ranna została jedna osoba. Według wiceszefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, bez prądu pozostaje ponad 200 tys. odbiorców w pięciu województwach.

– Niestety, jest bardzo dynamiczna i niespokojna pogoda. Porywy wzmagały się z godziny na godzinę i od północy były najsilniejsze. To jest tak niszczycielska siła, która przewraca wszystkie drzewa, uszkadza budynki – mówił na antenie bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

 

Najmocniej wiało na pomorzu, ale skutki silnych porywów wiatru dały się odczuć również w północnych częściach kraju. Według IMGW, porywy wiatru na wybrzeżu sięgają 120 km/h. Średnia prędkość wynosi 80 km/h. Na Bałtyku pojawił się sztorm – 12 w skali Beauforta. Najsilniejsze porywy odnotowano w Darłowie, gdzie wiało z prędkością 140 km/h. 

Orkan Otto. Interwencje strażaków

Do godz. 11:30 strażacy interweniowali ponad 3200 razy.

 

 

Interwencje najczęściej dotyczyły zablokowanych dróg i powalonych drzew.

Wiceszef RCB: 205 tys. odbiorców bez prądu

Marek Kubiak, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w sobotę po południu za pośrednictwem Twittera powiadomił, że prądu wciąż nie ma ok. 98,7 tys. odbiorców. Rano liczba ta wynosiła ponad 200 tysięcy.

 

Jak przekazał wiceszef RCB, prądu brakuje mieszkańcom następujących województw: pomorskie – 58 tys., mazowieckie – 12 tys., podlaskie – 7,8 tys., zachodniopomorskie – 5,9 tys., wielkopolskie – 3,3 tys., lubelskie – 2,7 tys., warmińsko-mazurskie – 2,5 tys. i podkarpackie – 2,1 tys.

 

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

W sobotę rano synoptycy z IMGW ostrzegali, że wciąż mocno zawieje na wybrzeżu. “Wiatr początkowo dość silny, nad morzem bardzo silny, w porywach do 115 km/h na północy, do 90 km/h w centrum kraju i 75 km/h na południu, zachodni, stopniowo w ciągu dnia słabnący” – przekazano na Twitterze.

 

 

Przed godziną 8:00 obniżono stopień ostrzeżeń IMGW przed silnym wiatrem – stopień drugi do 100-110 km/h, stopień pierwszy do 75-85 km/h.

 

anw/pgo/Polsat News/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment