imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Portugalia pozywa firmy lotnicze. Chce odszkodowań

000DUSCIF1VC5MOM-C411.jpg


Jak oszacowało w czwartek Radio Observador na podstawie danych Państwowego Urzędu ds. Lotnictwa Cywilnego (ANAC) w Lizbonie, w 2021 r. wszczęto ponad 400 postępowań karnych wobec 55 linii lotniczych. Instytucja nie podała kwoty, jaką udało się dotychczas wyegzekwować.

Wskazano jednak, że sprawy dotyczyły ponad 4,6 tys. pasażerów, którzy przybywając do Portugalii nie mieli przy sobie dokumentu potwierdzającego brak infekcji koronawirusem. Może to być negatywny test, certyfikat o zaszczepieniu lub zaświadczenie medyczne o przebyciu COVID-19.

Ze statystyk ANAC wynika, że w 2020 r. wszczęto 254 procesy karne przeciwko 17 liniom lotniczym, które przetransportowały do Portugalii blisko 2,7 tys. osób bez ważnych dokumentów sanitarnych.

Od środy w Portugalii obowiązują przepisy o stanie klęski żywiołowej, na podstawie których przylatywać można tylko na podstawie negatywnych testów na COVID-19 oraz zaświadczenia medycznego o przebyciu tej choroby w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Certyfikat szczepionkowy nie jest uznawany za ważny dokument.

Według policji liczba osób przybywających do Portugalii bez ważnych dokumentów sanitarnych nie jest na razie wysoka. W środę na lotnisku w Lizbonie potwierdzono zaledwie 20 takich przypadków. Zgodnie z nowymi przepisami pasażerowie bez ważnych dokumentów sanitarnych muszą zapłacić karę w wysokości 300-800 euro, zaś linie lotnicze – od 20 tys. do 40 tys. euro.
Source link

Leave a Comment