imalopolska

najnowsze wiadomości

Technologie

Ponad 11 tysięcy fałszywych certyfikatów covid ujawniono w Niemczech

digital-vaccination-record-6314529_960_720.jpg


Od momentu wprowadzenia w Niemczech certyfikatów covid rozwinęła się cała gałąź przestępczej działalności związanej z ich fałszowaniem. Do tej pory policja i inne służby ujawniły w tym kraju ponad 11 tysięcy sfałszowanych paszportów kowidowych.

Fałszywe certyfikaty zalewają kraj

Liczba podrobionych „dokumentów” jest różna w poszczególnych krajach związkowych, ale najwięcej sfałszowanych paszportów szczepienia na covid wykrytych zostało w Bawarii, gdzie ujawniono 3 tysiące podróbek oraz Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie dotąd wykryto ich 2,5 tysiąca. Takie dane w niedawnej publikacji podał niemiecki dziennik „Tageszeitung” powołując się na liczby uzyskane z policyjnych źródeł oraz Państwowych Urzędów Kryminalnych we wszystkich landach Niemieckich. Rzeczywista ich ilość ta, jak przypuszczają śledczy, jest prawdopodobnie wielokrotnie większa a ogromna część fałszerstw pozostaje nieujawniona.

W skali całego kraju liczba dotąd wykrytych fałszerstw wynosi 11 tysięcy, co stanowi i tak dużo mniejszą ilość niż np. we Francji, gdzie dotąd ujawniono już ich blisko 200 tysięcy. Podobnie jak nad Sekwaną także i u naszych zachodnich sąsiadów liczby te znacząco skoczyły w górę od listopada.

Weryfikacja i wykrywanie fałszywek

Ilość podrabianych paszportów covid rośnie między innymi z powodu braku zabezpieczeń, a ponadto dopiero od kilku dni apteki otrzymały możliwość weryfikacji na serwerze prawdziwości numeru partii podanej na świadectwie. Dopiero na tej podstawie oceniają zgodność z wydanymi i rzeczywiście wykonanymi szczepieniami tym samym ustalając jego prawdziwość.

Także policja dostała już narzędzia służące sprawdzaniu ważności certyfikatów w postaci platformy Extrapol. Kolejne oddziały sił policyjnych przechodzą też specjalne szkolenia w celu sprawnego wykrywania tego rodzaju fałszerstw, prawdopodobnie jednak wdrożenie ściślejszego systemu kontroli czy wprowadzenie do samych „dokumentów” cyfrowych zabezpieczeń spowoduje w niedługim czasie odpowiedź fałszerzy, którzy nauczą się łamać kolejne ich wersje czyniąc je tym samym nieskutecznymi.

Końcem listopada w Niemczech wprowadzono przepisy, zgodnie z którymi posługiwanie się sfałszowanym świadectwem szczepienia na covid sankcjonowane jest karą grzywny bądź 2 lat więzienia. Z kolei za podrabianie i sprzedaż fałszywych certyfikatów grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.


Source link

Leave a Comment