imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Pomorze podsumowuje efekty inwestowania unijnych pieniędzy

RUMIA_SLIDER-min.jpg


Fot. UMWP

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zainaugurował w piątek cykl informacji, związany z 18-leciem członkostwa Polski w UE, obrazujący korzyści wynikające z obecności regionu we Wspólnocie Europejskiej. Na stronie internetowej www.rpo.pomorskie.eu, na profilach „Pomorskie w Unii” na Facebooku i Instagramie oraz na planszach i ekranach wizyjnych prezentowane są efekty inwestowania unijnych pieniędzy.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego 2014-2020 – to 2296 umów, projekty wartości 12,4 mld zł i 8,4 mld zł unijnego dofinansowania. M.in. 27 pomorskich szpitali otrzymało dotacje z FE na rozwój infrastruktury i zakup sprzętu, o 8054 miejsca zwiększyła się baza placówek wychowania przedszkolnego, zakupiono 10 nowoczesnych pociągów Impuls dla obsługi transportu regionalnego – informuje Urząd Marszałkowski. 

Publikację uzupełnia baza przykładowych projektów finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Obejmuje ona kompleksowo 11 obszarów RPO i zawiera projekty reprezentatywne w każdym z nich, mogące stanowić dobre praktyki realizacji podobnych inwestycji w przyszłości.

Z bazy w obszarze “Mobilność” wynika np., że inwestycje objęły budowę bądź przebudowę 33 węzłów przesiadkowych (wraz z drogami dojazdowymi oraz ścieżkami dla rowerzystów), trzy linie kolejowe (m.in. Grudziądz-Malbork), 10 dróg wojewódzkich (m.in. Kwidzyn-Prabuty, Człuchów-Debrzno, Mojusz-Kartuzy). W przypadku każdego z projektów dostępne są szczegółowe informacje. 

Każdy korzysta ze środków unijnych, bezpośrednio lub pośrednio – czytamy w informacji UM. Jedni otrzymują dofinansowanie do projektów, które realizują, inni zaś korzystają z efektów już zrealizowanych przedsięwzięć: wybudowanych lub przebudowanych dróg, nowoczesnego wyposażenia szpitali, dodatkowych miejsc w żłobkach lub przedszkolach, rozwoju szkolnictwa zawodowego i uczelni wyższych, projektów rewitalizacyjnych, dotyczących rozwoju transportu zbiorowego i energetyki odnawialnej oraz dbałości o środowisko. Fundusze Europejskie wspierają także rozwój przedsiębiorczości oraz dbają o rozwój zawodowy i społeczny mieszkańców.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Source link

Leave a Comment