Pomiar wilgotności jest metodą używaną w wielu gałęziach przemysłu do wykrywania zawartości wilgoci w materiałach. Inspektorzy domów i budynków polegają na miernikach wilgotności (specjalnych urządzeniach pomiaru wilgotności), aby zidentyfikować potencjalne problemy i uszkodzenia konstrukcji spowodowane gromadzeniem się wilgoci. Przemysł stolarski, taki jak producenci mebli, czy paneli, używa mierników wilgotności drewna, aby zapewnić produkt wysokiej jakości. Wykonawcy posadzek używają przyrządów do pomiaru wilgotności, aby określić idealne warunki podczas montażu podłogi na płycie betonowej lub podłożu.
Czego używa się do pomiaru wilgotności?
Tak naprawdę pomiar wilgotności przeprowadza się przy użyciu miernika wilgotności. Jednak jest kilka różnych rodzajów urządzeń do pomiaru wilgotności. Najczęściej wilgotnościomierze występują w dwóch odmianach: oporowej (z pinami) i pojemnościowe (bezpinowe). Pinowy miernik wilgotności może dostarczyć bardzo dobrych wyników, ale musi przebić powierzchnię, aby wykonać dokładne pomiary; bezpinowy miernik wilgotności jest szybszy i nieinwazyjny, ale zapewnia tylko odczyt względny.
Przenośne mierniki wilgotności typu pin są wyposażone w 2-4 małe stalowe sondy, które są wkładane w materiał, aby skutecznie zmierzyć poziom wilgoci. Po procesie sondowania materiału następuje przepływ prądu pomiędzy dwoma punktami, przy czym poziom oporu przekłada się na wartość wilgotności. Oporowy miernik wilgotności pozwala na większy zakres odczytów głębokości niż wariant pojemnościowy. Mierniki te są zwykle używane do pomiaru wilgotności w materiałach takich jak tynk, płyta gipsowo-kartonowa, beton i drewno.
Pojemnościowy miernik wilgotności wyposażony jest w podkładkę sensoryczną. Podkładka ta przekazuje sygnał elektromagnetyczny, pozwalający na ocenę poziomu wilgoci w kontakcie z materiałem. Te mierniki wilgotności oceniają fluktuacje danych dotyczących ruchu fal w celu ustalenia poziomu obecnej wilgoci. Proces pomiaru nie wymaga penetracji ani pękania materiału. Można więc w nieinwazyjny sposób przeprowadzić pomiar wilgotności.
Dlaczego warto przeprowadzać pomiary wilgotności?
Wczesne wykrycie wilgoci ułatwia i zmniejsza koszty rozwiązania problemu. Im dłużej trwają uszkodzenia spowodowane przez wodę, czy to po burzy, czy po przelaniu się wanny, tym bardziej prawdopodobne jest, że więcej materiałów będzie trzeba usunąć i wymienić, a nie tylko wysuszyć. Ponadto im dłuższe uszkodzenia spowodowane przez wodę pozostaną niezauważone, tym bardziej rozległe będą konieczne naprawy, dlatego nawet już po wybudowaniu domu czy mieszkania warto przeprowadzać pomiary wilgotności, szczególnie pomiary wilgotności ścian w łazience czy kuchni, w okolicach zlewu.
Wszyscy myślimy, że możemy „zobaczyć” szkody spowodowane przez wodę. Jednak najczęściej mamy do czynienia z wilgocią, której nie widzimy, zwłaszcza po jakiejkolwiek powodzi czy zalaniu. Wilgoć może gromadzić się z czasem, bez Twojej wiedzy, szczególnie w miejscach takich jak prysznice i umywalki w łazience, gdzie powolne wycieki za ścianą w rurach mogą pozostać niezauważone przez lata. Za pomocą urządzenia do pomiaru wilgotności, sprawdzając ściany pod zlewami i za prysznicami lub w ich sąsiedztwie, możemy sprawdzić, czy występuje nadmiar wilgoci, co może wskazywać na niewidoczne wycieki, których szybka naprawa może zaoszczędzić wiele pieniędzy, które były potrzebne do poważnej renowacji i naprawy szkód, spowodowanych długotrwałym wyciekiem.
Zalało Cię? Sprawdź firmę Osuszanie24.
Remont nieruchomości a pomiar wilgotności
Niektóre prace domowe wymagają wyschnięcia materiałów, aby działały efektywnie. Na przykład malowanie ścian, wykańczanie i bejcowanie tarasów i drewna itp. Zwłaszcza jeśli używasz metod, w których najpierw czyścisz lub myjesz obszar, który chcesz malować, bejcować lub odnawiać, urządzenie do pomiaru wilgotności może powiedzieć, kiedy powierzchnia jest gotowa do następnego kroku.
Bardzo przydatne jest wykonywanie pomiarów wilgotności, jeśli mamy problem z pleśnią na suficie czy w innym miejscach na ścianach. Pomiar wilgotności ścian w miejscu objętym pleśnią i obok niej może nam pozwolić zlokalizować problem. Próby wyczyszczenia ściany i zamalowanie jej mogłyby być na dłuższą metę bezskuteczne, bo skoro pojawiła się pleśń, to znaczy, że gdzieś jest problem z wilgocią, który należy najpierw wyeliminować, a dopiero potem zajmować się remontowo-estetycznymi aspektami. Dlatego tak ważne jest wykonywanie pomiarów wilgotności przy wszelkich pracach renowacyjnych.
Pomiar wilgotności powietrza
Wilgotne i ciepłe środowisko jest optymalne do rozwoju zarodników grzybów. Pleśń często tworzy się w kuchni czy w łazience. U dzieci i osób z osłabionym układem odpornościowym może powodować problemy z oddychaniem i reakcje alergiczne. Dla astmatyków wilgotne pomieszczenia są niebezpieczne, ponieważ długotrwałe narażenie na nie wywołuje częste ataki. Dlatego warto mieć też urządzenia do pomiaru wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Wilgotność względną w pomieszczeniu mierzy się za pomocą specjalnych urządzeń do pomiaru wilgotności – higrometrów.
Zainteresował Cię artykuł? Więcej na https://osuszanie24.com/.
Źródło informacji: Osuszanie24