imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Polska: stała obecność wojsk okupacyjnych coraz bardziej prawdopodobna

aer

Strona główna > Polska > Polska: stała obecność wojsk okupacyjnych coraz bardziej prawdopodobna Polska: stała obecność wojsk okupacyjnych coraz bardziej prawdopodobna Jerzy Ulicki-Rek Polska 0

Polska staje się czwartym po Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii krajem o największym kontyngencie jankeskich wojsk okupacyjnych w Europie. Rokowania między MON i Pentagonem są na ostatniej prostej, do uzgodnienia pozostały szczegóły.

Według słów szefu gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, bardzo prawdopodobne, że rokowania się skończą podczas czerwcowej wizyty prezydenta RP w USA. Reuters i „Washington Post” ujawniły niedawno, że obie strony zgodziły się co do formuły „trwałej obecności” („enduring presence”), co oznacza planowanie na wiele lat naprzód rozlokowania wojsk amerykańskich w naszym kraju. Łączna liczba jankeskich wojsk okupacyjnych ma wzrosnąć o 1–1,5 tys., do ok. 6 tys. Tylko w trzech krajach Europy jest ich więcej. Taki stan liczebny odpowiada wielkości dywizji, choć składa się na to wiele różnych jednostek. Są też plany umieszczenia w przyszłości bazy samolotów 5. generacji F-35A w Powidzu koło Gniezna. akże w Powidzu NATO w porozumieniu z Amerykanami miałoby zbudować w ciągu dwóch lat magazyn broni dla dywizji. W pobliskim Poznaniu miałby powstać z kolei sztab dowodzenia dywizji, która zjawiłaby się w Polsce w razie narastającego zagrożenia. A w Łasku koło stolicy Wielkopolski na stałe stacjonowałyby amerykańskie F-16.

(Na podst. rp.pl/ oprac. Eugeniusz Onufryjuk)

Za: http://xportal.pl/?p=34730&fbclid=IwAR0BCA6oGDVlZ-YOUEwC5zSJrNDrx_M9cIUayJ6JWuIswJIC81DhLIte9Uc

2.06.2019

Jerzy Ulicki-Rek

https://www.polskawalczaca.com/


Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment