imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Polska Rada Kosmiczna. Wiceminister Olga Semeniuk została jej przewodniczącą

m83cqtwmmk2z67xhfd32p5jdr1my25px.jpg


Olga Semeniuk będzie nadzorować działania związane z polską obecnością w kosmosie

Przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej została wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. Zajmie się m.in. kreowaniem polityki kosmicznej, jak i przygotowywaniem Krajowego Planu Kosmicznego. O jej nominacji poinformował resort rozwoju i technologii.

Jak przekazało ministerstwo, priorytetami dla przewodniczącej będą: kreowanie polityki kosmicznej, realizacja zadań wynikających z Polskiej Strategii Kosmicznej przyjętej przez rząd w 2017 r. i przygotowanie Krajowego Programu Kosmicznego.

 

ZOBACZ: Elon Musk zbuduje ogromny system podziemnych tuneli pod USA

 

“Zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną skoncentrowanie funkcji zarządczej i koordynacyjnej znajduje się w rękach Ministerstwa Rozwoju i Technologii, odpowiadającego za całokształt polityki kosmicznej, przy jednoczesnym zapewnieniu współpracy z innymi resortami oraz partnerami. Polska Agencja Kosmiczna wspiera w tych działaniach MRiT” – wyjaśniono.

Czym zajmuje się Polska Agencja Kosmiczna?

Dodano, że do najważniejszych zadań Polskiej Agencji Kosmicznej należy m.in. wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki, wspieranie polskiego przemysłu w celu zwiększenia jego konkurencyjności na rynku europejskim i pozyskiwania przez krajowe firmy kontraktów organizacji międzynarodowych, zwłaszcza Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej.

 

Agencja odpowiada ponadto za przygotowanie i implementację Krajowego Programu Kosmicznego. Ma też działać na rzecz rozwoju technik satelitarnych w codziennym życiu, np. w rolnictwie, leśnictwie, transporcie lądowym i morskim, monitoringu środowiska, zarządzaniu kryzysowym, czy prognozowaniu pogody.

Przemysław Czarnek zasiada w Radzie ds. atomu

Pod koniec sierpnia informowaliśmy, że minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek został wiceprzewodniczącym Rady ds. rozwoju technologii reaktorów HTGR. Zaczął odpowiadać za przygotowania do budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Do zadań Rady należy monitorowanie rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów chłodzonych gazem, poprzez: bieżący nadzór nad prowadzonymi badaniami w zakresie tych technologii, czuwanie nad wydatkami związanymi z prowadzonymi badaniami; wyznaczanie kierunków działań ministra właściwego do spraw energii oraz jednostek i organów mu podległych oraz przez niego nadzorowanych; opracowywanie rekomendacji w zakresie promowania technologii tychże reaktorów. 

wka/PAP, polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment