imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Polska popiera wysłanie polskich żołnierzy do cieśniny Ormuz. Decyzja kwestią czasu ?

a.2

Strona główna > Polska > Polska popiera wysłanie polskich żołnierzy do cieśniny Ormuz. Decyzja kwestią czasu ? Polska popiera wysłanie polskich żołnierzy do cieśniny Ormuz. Decyzja kwestią czasu ? Work Buy Consume Die Polska 0

Lutowa konferencja w sprawie bezpieczeństwa bliskowschodniego, którą Amerykanie zorganizowali w Warszawie przynosi owoce. Nie tylko zainicjowano tzw. Proces Warszawski, ale Polska rozważa również wsparcie amerykańskiej misji w Cieśninie Ormuz. Warszawa nie podjęła jeszcze formalnej decyzji – informowała w piątek agencja Reutera.

„Z naszego punktu widzenia działania na rzecz ustabilizowania sytuacji w tym regionie byłyby uzasadnione” – tłumaczyła rzecznik MSZ w komunikacie przesłanym agencji Reuters. „Musimy poczekać, aby ustalić, czy – a jeśli tak, to w jakiej formie – Polska mogłaby przyłączyć się do takiej inicjatywy” – dodała Ewa Suwara.

Nie jest jasne, kiedy Warszawa, która cały czas dąży do zacieśnienia więzi z USA od czasu dojścia do władzy partii PiS w 2015 r., podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie. Jednak minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zdaje się, że już zdecydował się włączyć w misję. Po raz pierwszy o wsparciu amerykańskiej inicjatywy mówił niemieckiej agencji prasowej DPA w piątek.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas z kolei stara się stworzyć odrębną misję europejską. Zdystansował się od inicjatywy amerykańskiej, powtarzając po raz kolejny, że ​​Niemcy nie wezmą udziału w dowodzonej przez USA misji morskiej w Cieśninie Ormuz i wolą zamiast tego utworzyć misję europejską.

Kanclerz Angela Merkel w ub. środę mówiła, że wierzy, iż idea europejskiej misji morskiej w Cieśninie Ormuz zostanie ponownie omówiona podczas nieformalnych spotkań europejskich ministrów spraw zagranicznych i obrony w Finlandii pod koniec tego miesiąca. Finlandia przejęła rotacyjną prezydencję w UE 1 lipca.

Stany Zjednoczone starają się zabezpieczyć cieśninę, która leży między Omanem a Iranem, przez którą przepływa prawie jedna piąta światowej ropy naftowej. W ostatnich miesiącach doszło do zaostrzenia sankcji wobec Iranu, a także ataków na statki sojuszników USA. Teheran także spotkał się ze śmiałymi atakami na tankowce w swoich portach.

W przeszłości Polacy nie raz brali udział w misjach amerykańskich. Polscy żołnierze walczyli w Iraku i Afganistanie. Biorą aktywny udział w „misjach pokojowych” np. w Libanie i licznych szkoleniach m.in. w Izraelu.

Źródło: aawsat.com

AS

Za: https://www.pch24.pl/polska-popiera-wyslanie-polskich-zolnierzy-do-ciesniny-ormuz–decyzja-kwestia-czasu-,70259,i.html

19.08.2019

Work Buy Consume Die globalny reżim demonokratycznyIII RPPolska neokolonią syjonizmupolskojęzyczna syjono-żydomasoneriaPOPiS
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment