imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Polska jeszcze nigdy nie importowała tyle energii…

aa65-1078x630

Strona główna > Polska > Polska jeszcze nigdy nie importowała tyle energii… Polska jeszcze nigdy nie importowała tyle energii… Jacek Polska 1

W ostatnią środę Polska sprowadzała energię elektryczną z innych państw o rekordowej mocy w historii. Rekordowe zapotrzebowanie na energię w Polsce zaspokoili więc zagraniczni dostawcy.

26 czerwca odnotowano w Polsce rekordowe zużycie energii elektrycznej w historii naszego państwa. Jak poinformował dzień potem branżowy portal Wysokienapiecie.pl zwiększone zapotrzebowanie trzeba było pokryć poprzez skorzystanie z dostaw energii od zagranicznych operatorów. Spoza naszego kraju pochodziło około jednej dziesiątej zużywanej w Polsce energii elektrycznej.

Choć teoretycznie elektrownie wykorzystujące węgiel i gaz mają wydolność do produkcji energii o mocy 34,6 GW to jednak na skutek awarii i strat praktycznie moc energii wyprodukowanej w nich 26 czerwca miała znacznie mniejszą wartość. Bezwietrzna i sucha aura spowodowała również, że turbiny wiatrowe produkowały prąd o mocy odpowiadającej zaledwie 12% teoretycznej wydolności, zaś elektrownie wodne moc o wartości 35% teoretycznej wydolności. Łączna rezerwa mocy wynosiła w środę zaledwie 0,5 GW, czyli 2% całego zapotrzebowania.

W związku z tym, w szczycie zapotrzebowania Polska zaimportowała energię o łącznej mocy 2,7 GW. 0,4 GW pozyskano we współpracy z operatorami z Niemiec, Czech i Słowacji w ramach tzw. międzyoperatorskiej wymiany międzysystemowej. Ale prąd pozyskiwano jeszcze z trzech państw. Taki popyt z polskiej strony spowodował skok ceny hurtowej energii na Rynku Bilansującym, czyli na rynku na którym można dokonywać doraźnych zakupów, poza wcześniejszymi zakupami giełdowymi czy w ramach kontraktów dwustronnych. Cena megawatogodziny na tym rynku wyniosła 980 zł.

Polscy odbiorcy, którzy zabezpieczyli sobie dostawy zbyt małej mocy energii w porównaniu do środowego zapotrzebowania musieli wydać na dodatkowe zakupy łącznie 1,7 mln zł.

wysokienapiecie.pl/kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/polska/polska-jeszcze-nigdy-nie-importowala-tyle-energii/

1.07.2019

bankructwo Polskigrabież majątku narodu polskiegoIII RPPolinPolska neokolonią syjonizmu
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment