imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Polscy dyplomaci ze Lwowa złożyli wieńce przy grobach członków OUN-UPA !

amig

Strona główna > Polska > Polscy dyplomaci ze Lwowa złożyli wieńce przy grobach członków OUN-UPA ! Polscy dyplomaci ze Lwowa złożyli wieńce przy grobach członków OUN-UPA ! AdRo203 Polska 0

Podczas Dnia Niepodległości Ukrainy przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie wzięli udział w uroczystości na Cmentarzu Łyczakowskim przepełnionej banderowską symboliką. Wieniec od konsulatu został złożony przy panteonie mieszczącym szczątki ukraińskich działaczy, m.in. z ludobójczej OUN-UPA.

Uroczystość odbyła się w sobotę 24. sierpnia na tzw. polu honorowych pochówków, tuż przy głównej bramie Cmentarza Łyczakowskiego. Ukraińcy utworzyli tam rodzaj panteonu mieszczącego szczątki Ukraińców, których uznano za zasłużonych dla sprawy niepodległości tego kraju. Oprócz działaczy walczących w latach 1918-1919 oraz poległych na Majdanie i w wojnie w Donbasie złożono tam szczątki ukraińskich nacjonalistów z OUN aktywnych m.in. w latach II wojny światowej – Lwa Rebeta, Darii Rebet, Petra Dużego, Kataryny Zaryćkiej (sądzonej w II RP razem ze Stepanem Banderą, która była potem łączniczką dowódcy UPA Romana Szuchewycza) i jej męża Mychajły Soroki. Innym banderowcem pochowanym w tym miejscu jest Jewhen Pryszlak, wysoki funkcjonariusz słynącej z okrucieństwa Służby Bezpieczeństwa OUN.

Według informacji podanej na stronie Rady Miasta Lwowa, uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy i modlitwą. Później doszło do złożenia kwiatów przez przedstawicieli władz, rodziny poległych, duchowieństwo oraz innych uczestników obchodów. Kolejnymi elementami uroczystości były nabożeństwo żałobne (panachyda) oraz odśpiewanie hymnu Ukrainy. Jak widać na nagraniu opublikowanym przez lwowski ratusz, w tłumie stały osoby owinięte w czerwono-czarne banderowskie flagi. Później uczestnicy uroczystości pod flagami – państwową niebiesko-żółtą i banderowską czerwono-czarną – przeszli w inny rejon Cmentarza Łyczakowskiego, gdzie również znajdują się groby poległych w Donbasie.

Jak zauważył na twitterze ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, w tej uroczystości przepełnionej banderowskimi elementami brali udział przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Na zdjęciach oraz nagraniu wykonanym podczas uroczystości widać, że grupa kilku osób złożyła przy ukraińskim panteonie biało-czerwony wieniec w imieniu polskiej placówki. Prawdopodobnie konsulat RP reprezentowała p.o. konsula generalnego Katarzyna Sołek.

Osoby z biało-czerwonym wieńcem są widoczne w pierwszej minucie poniższego nagrania. Złożony wieniec widać w piątej minucie filmu.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=C4T4nblrrkM?feature=oembed&w=640&h=360]

Ks. Isakowicz-Zaleski wyraził dzisiaj na twitterze oburzenie faktem, że polscy dyplomaci złożyli wieniec „na grobie szefa krwawej Służby Bezpieczeństwa OUN-UPA która mordowała Polaków Żydów i Ukraińców”. Duchowny skierował publicznie pytanie do premiera Morawieckiego o osoby odpowiedzialne za ten skandal. Odpowiedział mu wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz zarzucając księdzu nieprawdę i argumentując, że „wieniec leży w innym miejscu”. „Jeżeli na tej kwaterze leży choć jeden ludobójca z UPA, to żadnego wieńca władz IIII RP nie powinno tam być!” – odpisał mu ks. Isakowicz-Zaleski.

Szok! Biało-czerwony wieniec na grobie szefa krwawej Służby Bezpieczeństwa OUN-#UPA która mordowała Polaków Żydów i Ukraińców. Panie Premierze @MorawieckiM kto jest za to odpowiedzialny? @PremierRP @MSZ_RP @PLinLviv @ipngovpl @WBH_2016 @Kresowianie @KRESYPL @ekaipl @PAPinformacje pic.twitter.com/woMf8WWiU8

— Isakowicz-Zaleski (@IsakowiczZalesk) August 30, 2019

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy przedstawiciel państwa polskiego złożył kwiaty w tym miejscu. W czerwcu 2018 roku „panteon” odwiedził goszczący we Lwowie wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Jak podawało wówczas ukraińskojęzyczne „Nasze Słowo” „przedstawiciele ukraińskiej i polskiej inteligencji, wśród których byli Piotr Tyma, Danuta Kuroń, Bohdan Borusewicz, Izabela Chruślińska, Agnieszka Wiśniewska i inni, oddali cześć i złożyli kwiaty w mauzoleum Orląt Lwowskich, żołnierzom UPA [sic!] i bohaterom Niebiańskiej Sotni”. Po jakimś czasie podano, że popełniono literówkę i UPA zmieniono na UHA (Ukraińską Halicką Armię).

W związku z honorowaniem tego miejsca przez przedstawicieli polskich władz (według naszej wiedzy takie przypadki miały miejsce już wcześniej), członek redakcji Kresów.pl w sierpniu 2018 roku sprawdził tzw. pole honorowych pochówków. Z poczynionych wówczas ustaleń wynika, że nagrobki członków OUN-UPA znajdują się w środku kwatery, podczas gdy w pierwszym rzędzie (od wejścia cmentarza) znajdują się groby działaczy z lat 1918-1919. Ostatni rząd to groby poległych na Majdanie i w Donbasie. Z fotografii opublikowanych w sieci wynika, że marszałek Borusewicz złożył kwiaty przy rzędzie ostatnim, natomiast w ostatnią sobotę wieniec od konsulatu RP we Lwowie został złożony przy rzędzie pierwszym, w pobliżu grobu Romana Daszkewycza, pułkownika armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Jednak zaledwie kilka metrów dalej znajdują się groby członków OUN-UPA, w tym Jewhena Pryszlaka.

Należy dodać, że w najbliższym otoczeniu pola honorowych pochówków stoi obelisk ku czci odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków, głównodowodzącego UPA Romana Szuchewycza. Wydaje się, że miejsce to urządzono specjalnie w taki sposób, by pod pozorem honorowania ukraińskich działaczy z lat 1918-1919 oraz poległych na Majdanie i w Donbasie, de facto dochodziło do oddawania czci także nacjonalistom z OUN-UPA.

Kresy.pl skontaktowały się z konsulatem RP we Lwowie ws. udziału polskich dyplomatów w tej uroczystości, jednak odesłano nas do MSZ. W związku z tym zwróciliśmy się do MSZ pytając m.in. dlaczego Konsulat Generalny RP składa wieniec w takim miejscu. Poprosiliśmy też o potwierdzenie, że w uroczystości wzięła udział p.o. konsula generalnego Katarzyna Sołek.

W rozmowie z naszym portalem ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zwrócił uwagę, że delegacja polskiego konsulatu była jedyną oficjalną zagraniczną delegacją, która złożyła wieniec na ukraińskim panteonie. „Zasadnicze pytanie brzmi, dlaczego Polska ma składać te wieńce. Ja nie widziałem, żeby były tam delegacje innych państw i narodów” – mówił duchowny. „Jest to oczywiście święto niepodległości Ukrainy, ale można to było złożyć w innym miejscu, które jest neutralne” – dodawał duszpasterz Kresowian.

Kresy.pl

Za: https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/polscy-dyplomaci-ze-lwowa-zlozyli-wience-przy-grobach-czlonkow-oun-upa-foto-video/

30.08.2019

AdRo203 oun-upaukraińska agentura w Polsceukraińska psychopatiaukraińskie ludobójstwo na Polakachukraińskie rezunyżydobanderowska Ukraina
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment