imalopolska

najnowsze wiadomości

Sport

Polak zdobył Makalu i zjechał z ośmiotysięcznika na nartach

rppfjuavqhdafadtxmtpk92u8z2q5cjq.jpg


Bartek Ziemski zdobył piąty najwyższy szczyt świata Makalu (8485 m) i zjechał z niego na nartach.

Bartek Ziemski zdobył piąty najwyższy szczyt świata Makalu (8485 m) i zjechał z niego na nartach – poinformował Polski Związek Alpinizmu. To jego piąty ośmiotysięcznik, na który wszedł bez wspomagania tlenem z butli i dokonał zjazdu. Do zdobycia Makalu doszło 12 maja.

Wierzchołek osiągnął także towarzyszący w ekspedycji MAD Ski Project himalaista i filmowiec Oswald Rodrigo Pereira. Obydwaj wspinacze są już bezpieczni w bazie.

 

„Zjazd odbył się z asekuracją z lin poręczowych oraz ze ściągnięciem nart na odcinku kuluaru francuskiego. Poniżej kuluaru wspinacz kontynuował zjazd aż do Obozu 3. Tam spędzili noc, następnego dnia Bartek zjechał aż do ostatniego punktu ze śniegiem, czyli wysokości 6000 metrów” – napisano na profilu PZA na jednym z portali społecznościowych.

 

ZOBACZ TAKŻE: Co za emocje! Gol w dogrywce pogrążył Amerykanów

 

28-latek z Bielska-Białej w 2022 roku dokonał zjazdu z dwóch szczytów w Karakorum – Broad Peaku (8051 m) i Gaszerbrumu II (8035 m), a wiosną 2023 roku, z kolejnych dwóch himalajskich gigantów – Annapurny (8091 m) i Dhaulagiri (8167 m).

 

Z ataku szczytowego na Makalu, po 20 godzinach akcji wycofał się z wysokości około 8000 m Marcin Miotk, jedyny Polak, który zdobył najwyższy szczyt globu Everest (8848 m) bez tlenu i pomocy Szerpów (2005, wspinał się od strony chińskiej).

 

„[..] zawróciłem z wysokości ok 8000 m, bo po prostu czułem, że mogę mieć problemy w zejściu. Z jednej strony cel sportowy nie osiągnięty, ale: Cel główny to było wrócić” – napisał na swoim profilu na portalu społecznościowym urodzony w Wejherowie 51-letni Miotk.

 

Dodał, że kończy wyprawę i nie podejmie kolejnej próby ataku.

BS, PAP

Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.


Source link

Leave a Comment