imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego – podano szczegóły

p3qwn8mp98snokfuznhs1owfw4dbkhet.jpg


Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę. Wybitny kompozytor miał 86 lat

Nie ulega wątpliwości, że cała polska kultura, wręcz kultura światowa, poniosła wielką stratę wraz z przejściem Pana Profesora do wieczności – mówił abp Marek Jędraszewski. Na stronie archidiecezji krakowskiej poinformowano również o szczegółach pogrzebu kompozytora.

Arcybiskup złożył wyrazy współczucia żonie oraz osobom i środowiskom, związanym ze śp. prof. Krzysztofem Pendereckim, dla których jego odejście “stało się trudnym i bolesnym przeżyciem”.

 

Msza św. pogrzebowa przy trumnie z ciałem będzie miała charakter prywatny. Zgodnie z wielowiekową krakowską tradycją, która towarzyszy przy pogrzebach osób wybitnych i wyjątkowo zasłużonych, urna z prochami prof. Pendereckiego tymczasowo zostanie złożona w krypcie bazyliki św. Floriana.

 

ZOBACZ: “Przeogromny polski kompozytor”. Francuskie media oddają hołd Krzysztofowi Pendereckiemu

 

Po ustaniu pandemii planowany jest uroczysty pogrzeb. Prochy wybitnego artysty mają być złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Piotra i Pawła w Krakowie.

 

 

Kompozytor z międzynarodowym sukcesem

 

Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 86 lat. Był wybitnym twórcą, jednym z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów.

 

Światowy rozgłos przyniosły artyście utwory awangardowe z lat 60., tj: “Tren Ofiarom Hiroszimy”, czy “Pasja według św. Łukasza” – to one zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów.

 

ZOBACZ: Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor miał 86 lat

 

Był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, a także członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych.

 

Za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi, oraz prestiżowymi nagrodami, w tym m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy.

ms/bas/ eKAI.pl, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment